https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jesienne targi w Klastrze Zabłocie. Lokalne produkty, przetwory, rękodzieło i o wiele, wiele więcej

Aleksandra Łabędź
W sobotę, 23 listopada, o godz. 11.00 rozpoczęły się Jesienne Targi w Klastrze Zabłocie. Gościem specjalnym wydarzenia jest WielkoWiejski Targ z Wielkiej Wsi. W Klastrze Zabłocie można nabyć produkty regionalne, wykonane przez lokalnych rękodzielników i rękodzielniczki oraz lokalne produkty spożywcze. Lecz to nie wszystko. Jesiennie Targi to również cała masa atrakcji, a wśród nich: warsztatów, występów, paneli dyskusyjnych i kreatywnych pokazów – od wyplatania z wikliny, przez wykłady o zrównoważonej ekonomii, po inspirujące warsztaty z zarządzania czasem, a także warsztaty dla dzieci. Wydarzenie potrwa do godz. 17.00.

Jeszcze na kilka dni przed wydarzeniem Janusz Bończak, koordynator Wielkowiejskiego Targu, społeczny doradca Wojewody Małopolskiego do spraw Rolnictwa i Rozwoju Wsi mówił: "Na straganach targowych znajdą się lokalne produkty z pól rolników, sadów i przetwórni spożywczych, więc będą mogli Państwo kupić między innymi: owoce i warzywa oraz ich przetwory, octy, oleje i soki. Nie zabraknie także serów i produktów mlecznych, miodów i produktów pszczelich, jurajskich win czy smakowych herbat, a w budynku Urzędu Miasta Krakowa na Zabłociu 20 czekać będą dodatkowe atrakcje – czyli między innymi warsztaty, występy, panele dyskusyjne i inne wydarzenia towarzyszące… i gorące pierogi oraz krokiety" - wyjaśniał.

Organizatorzy Wielkowiejskiego Targu wskazują, że powstał on w celu tworzenia przestrzeni odpowiadającej na potrzeby współczesnego świata, a koncepcja „Mądrych Wiosek i Przedmieść w Mieście” promuje zintegrowane działania, umożliwiające zacieśnianie współpracy oraz wprowadzanie równoważnych, alternatywnych rozwiązań dla lokalnych społeczności. Stawiając na etyczną i zrównoważoną ekonomię, targ wspiera dystrybucję produktów bezpośrednio od producenta do konsumenta.

- Klaster Zabłocie 20.22 dzieli te wartości, angażując się w rozwój przedsiębiorczości i społeczne włączenie mieszkańców, dążąc do stworzenia wielofunkcyjnego centrum innowacji. Lokatorzy Klastra podejmują inicjatywy promujące przedsiębiorczość, wielokulturowość i integrację, wspierając dialog między różnorodnymi kulturami i społecznościami. Dzięki temu Klaster staje się przestrzenią otwartą na różnorodność, sprzyjającą wymianie doświadczeń i budowaniu więzi - tłumaczył Janusz Bończak.

Współorganizatorem wydarzenia Jesiennych Targów z produktami regionalnymi jest Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Inicjator.

Pełny harmonogram wydarzeń:

  • 11:00-17:00 Targ WielkoWiejski – przestrzeń przed budynkiem Klastra przy ul. Zabłocie 20.

W budynku Klastra:

  • 11:00-17:00 Zbiórka żywności zorganizowana przez Bank Żywności w Krakowie.
  • 11:00-17:00 Prezentacja projektu „Jadalny Kraków” – Zarząd Zieleni Miejskiej.
  • 11:00-17:00 Stoisko informacyjne – o rozpoczęciu konsultacji społecznych z inicjatywy Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji Miasta Krakowa – Referat ds. Rewitalizacji UMK.
  • 11:00-12:00 Występ dzieci z ukraińskiej szkoły działającej przy Fundacji Zustricz.
  • 11:00-13:00 Warsztat rozwojowy „Zmień pracę w zgodzie ze sobą - warsztat dla osób planujących rozwój kariery zawodowej” organizowany przez Fundację Przestrzeń Rozwoju.
  • 11:00-11.45 Wykład „Wyrzuć nawyk, nie jedzenie!” – Bank Żywności w Krakowie.
  • 11:00-17:00 Warsztaty wyplatania z wikliny dla każdego – kreatywne stoisko przepływowe. Stowarzyszenie Serfenta.
  • 11:00-15:00 Studio nagrań na żywo Uczestników Jesiennych Targów w Klastrze Zabłocie. Przedsiębiorstwospołeczne.pl.
  • 11.15-12:00 Pierwszy warsztat fundacji Akcja dla dzikich zwierząt w Krakowie. Podczas wydarzenia odbędzie się również zbiórka karmy dla jeży w potrzebie, które znajdują się w ośrodkach leczniczych. Patrząc na skład wartościowy, prosimy o konkretne karmy: Dolina Noteci Premium dla kotów lub junior, Animonda Carny dla kotów lub kociąt.

12:00-15:00 Panele dyskusyjne:

  • dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ – „Ryneczki targowe – krótkie łańcuchy dostaw”.
  • Redaktor naczelny Aleksander Głuś, Członek International Truck of the Year oraz International oraz International Van of the Year – Innowacyjność w transporcie drogowym.
  • Katarzyna Stadnik – specjalistka ds. ochrony środowiska – „Bezemisyjny transport w mieście praz UTO (urządzenia transportu osobistego)”.

Co jeszcze:

  • 12:00 Uroczyste otwarcie Świetlicy Zustricz w budynku Klastra.
  • 12:00-13.30 Warsztat „Empatia we współpracy i innowacji”. Fundacja Warsztat Innowacji Społecznych.
  • 12:00-15:00 Centrum Wielokulturowe. Prezentacja projektu Fundacji Mission-U „Wzory dobrego sąsiedztwa” – wspólne haftowanie mapy Polski i Ukrainy.
  • 12.15-13:00 Drugi warsztat fundacji Akcja dla dzikich zwierząt w Krakowie. Podczas wydarzenia odbędzie się również zbiórka karmy dla jeży w potrzebie, które znajdują się w ośrodkach leczniczych. Patrząc na skład wartościowy, prosimy o konkretne karmy: Dolina Noteci Premium dla kotów lub junior, Animonda Carny dla kotów lub kociąt.
  • 12:00-13:00 Warsztaty „Jak zadbać o siebie holistycznie - czyli kompleksowo?” – warsztaty z Pamelą Królikowską – magister dietetyki i certyfikowanym trenerem, właścicielką Mobilnej Poradni Prawdziwy Dietetyk – Inkubator Przedsiębiorczości.
  • 12.30-13:00 Pokaz kulinarny – Bank Żywności w Krakowie.
  • 13:00-16:00 Warsztaty promujące lokalne produkty żywnościowe – Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Inicjator.
  • 13:00-16:00 Warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych prowadzone w świetlicy przez Fundację Zustricz.
  • 13:00-14:00 „Praktyka wdzięczności sposób na szczęśliwe życie” z wdziecznopis.pl Inkubator Przedsiębiorczości.
  • 14:00-14.30 Pokaz kulinarny – Bank Żywności w Krakowie.
  • 14.00-15.00 Warsztaty „Zarządzanie czasem” – Ania Kowalska. Inkubator Przedsiębiorczości.
  • 14:00-14.45 Koncert ProMusicLab część I;
  • 15:00-15.45 Koncert ProMusicLab część II;
  • 16:00-16.45 Koncert ProMusicLab część III;
  • 16:00-17:00 Panel obywatelski – dyskusja. Rozmowy panelowe poprowadzi redaktor naczelny magazynu Istota Janusz Bończak, koordynator WielkoWiejskiego Targu oraz członek Zespołu Doradczego Wojewody Małopolskiego do spraw rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pomysłodawca Programu „Mądre wioski, przedmieścia w mieście”.

W programie również wystawa „Krakowskie place targowe – historia i teraźniejszość”, warsztaty kulinarne prowadzone przez Centrum Wielokulturowe.

Ogród świateł w Krakowie

od 12 lat
Wideo

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska