https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak świętowano andrzejki w PRL. Wróżby, wosk i śpiew. Zobacz archiwalne zdjęcia

Klaudia Warzecha
Tak kiedyś obchodzono andrzejki w PRL. Przejdź do galerii i zobacz archiwalne zdjęcia.
Tak kiedyś obchodzono andrzejki w PRL. Przejdź do galerii i zobacz archiwalne zdjęcia. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Andrzejki w PRL cieszyły się ogromną popularnością. Ludzie w noc poprzedzającą dzień imienin Andrzeja spotykali się, aby wspólnie nie tylko się bawić, ale przede wszystkim wróżyć. Układanie butów przez całą salę czy wróżenie z wosku to jedne z najpopularniejszych zabaw, które wyróżniały tę noc. Dzisiaj zabawy andrzejkowe często odchodzą w zapomnienie. Jak kiedyś obchodzono andrzejki? Przejdź do galerii i zobacz, jak andrzejki obchodzono w czasach PRL.

Spis treści

Tak andrzejki obchodzono w PRL. Wróżby i zabawy na archiwalnych zdjęciach.

Andrzejki w PRL były bardzo ważnym wydarzeniem. Organizowano specjalne zabawy taneczne, na których gromadziły się tłumy. Zabawom towarzyszył ciekawe zabawy i konkursy. Przejdź do galerii i zobacz andrzejki w czasach PRL na archiwalnych zdjęciach.

Kiedy andrzejki w 2024 roku?

Andrzejki co rok przypadają w noc z 29 na 30 listopada czyli tę poprzedzającą dzień imienin Andrzeja. W kościele katolickim jest to specjalna okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W tym roku andrzejki przypadają z piątku na sobotę.

Tradycje andrzejkowe w PRL. Jak obchodzi się andrzejki

Początkowo wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt i dotyczyły przede wszystkim aspektów miłosnych takich jak to, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż, ile będzie mieć dzieci czy może też zostanie starą panną. Andrzejki często były traktowane bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie. Z czasem przyjęły jednak formę integracyjną, a samo świętowanie tego dnia stało się okazją do wspólnej zabawy w gronie znajomych.

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

  • Wylewanie wosku na zimną wodę przez ucho od klucza i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp.
  • Układanie od ściany do progu jeden za drugim butów wszystkich panien: ta, której but pierwszy dotarł do progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż.
  • Nasłuchiwanie szczekania psa. Strona, od której zaszczekał pies, miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.
  • Dziewczyny dawały psu pieczone pierożki lub kulki z ciasta oznaczające jedną z nich i obserwowały, którą pies zje jako pierwszą.
  • Wróżba w której udział brali zarówno mężczyźni jak i kobiety. Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn.
  • Losowanie przedmiotów które miały symboliczne znaczenie np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.

Jak ludzie zaczęli się całować?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska