Spis treści
Oto najmodniejsze wieńce na drzwi 2024. Zainspiruj się i ozdób swój dom na święta Bożego Narodzenia
Święta Bożego Narodzenia tuż za rogiem. Nadszedł czas, w którym miłośnicy tego okresu decydują się na udekorowanie swoich domów. Jedni stawiają na prostotę, inni oddają się szaleństwom wyobraźni, nadając nawet najmniejszym zakamarkom swoich domów świątecznego klimatu. To sezon, w którym często umiar odchodzi na drugie miejsce, a na prowadzenie wychodzą brokat i cekiny.
Niezbędnym elementem w dekoracji domu - niczym gwiazda na choince jest wieniec, który wieszamy na drzwiach. To jaki wieniec zawiśnie na wejściu, dla wielu jest bardzo istotne, ponieważ jest on pierwszym elementem wystroju, jaki napotkamy wchodząc do domu.
Jakie są zatem najmodniejsze wieńce bożonarodzeniowe na drzwi w 2024 roku? Przejdź do galerii i zainspiruj się jaki wieniec świąteczny na drzwi wybrać w tym roku.
Trendy kolorystyczne na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku
Podobnie jak i w modzie w tym sezonie króluje kolor bordowy. Ciemne odcienie czerwieni w najróżniejszym wydaniu będą królowały w naszych domach. W tym roku świąteczne ozdoby zdominują kolory, które ucieszą fanów minimalizmu, czyli inspirowane naturą takie jak:
- odcienie zieleni,
- brąz,
- beż
- bieli
Oczywiście jak co roku wśród najmodniejszych wzorów i kolorów nie zabraknie złota, srebra bieli i czerwieni. Wszystko to z dodatkiem brokatu i cekinów, które w tym roku w szczególności podbiją serca fanów świątecznych klimatów.
Jaka jest historia wieszania wieńców na drzwiach?
Już w czasach starożytnych wieńce kojarzone były kojarzone przede wszystkim ze zwycięstwem i władzą. Zawieszone na drzwiach mogły informować o wygranej bitwie lub podkreślić wysoki status społeczny mieszkańca. Nie przypominały one jednak znanych nam – świątecznych stroików. Były wykonane z gałązek oliwnych czy laurowych. Dopiero później ten zwyczaj rozprzestrzenił się na cały świat, gdzie zaczęto wykonywać go z różnorakich roślin.
Ten materiał może Cię zainteresować: 12 potraw na Wigilię polecają Makłowicz, Wachowicz, Brodnicki, Okrasa
Wieńce pojawiały się także na drzwiach wejściowych domostw w Starożytnym Rzymie. Był grudzień - trwało wtedy święto żniw – Saturnalia. Ozdoby te miały charakter ofiarny dla bóstw, które – jak wierzono - opiekowały się plonami.
Symboliczne znaczenie wieńców
Wieńce mają w sobie ukrytą symbolikę. Chociaż dzisiaj stanową głównie funkcję dekoracyjną to kiedyś wieńce postrzegano nieco inaczej. Okrągły kształt wieńca symbolizuje wieczność, nieskończoność wszechświata - nie ma początku, ani końca. Wieniec był niegdyś kojarzony z siłą, odpornością i nadzieją. Chrześcijanie zawsze będą w nim dopatrywać się symboliki życia wiecznego.
