https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Sikorowski w programie "MOJE MIEJSCE W KRAKOWIE". Vis-à-Vis – artystyczne serce miasta, gdzie historia spotyka twórczość

Jolanta Tęcza-Ćwierz
Wideo
od 7 lat
Vis-à-vis - zwany potocznie Zvisem - to bar znajdujący się w Krakowie przy Rynku Głównym 29 w Kamienicy Pod Blachą. Powstał w lokalu po byłym sklepie Centrali Rybnej i został otwarty w 1978 roku. Dlaczego dla Andrzeja Sikorowskiego jest to wyjątkowy punkt na mapie naszego miasta? Zapraszamy na pierwszy odcinek w ramach naszego nowego cyklu wideo: „MOJE MIEJSCE W KRAKOWIE”.

Całymi latami mieściło się tutaj nieformalne biuro Piwnicy pod Baranami, miejsce stałych spotkań ludzi związanych z tym kabaretem. Przed wejściem do Zwisu znajduje się pomnik Piotra Skrzyneckiego, lidera i konferansjera Piwnicy, niegdyś stałego bywalca tej kawiarni.

Miejsce znanych krakowian

Kawiarnia nadal przyciąga artystyczne środowisko Krakowa – malarzy, poetów, muzyków, aktorów, fotografów, filmowców oraz znane postacie związane z miastem. Wśród bywalców znaleźli się m.in. poeta Marcin Świetlicki, który uwiecznił lokal w swoich utworach, Andrzej Sikorowski, Tadeusz Śliwiak, krytyk Paweł Głowacki, Leszek Wójtowicz i Jan Nowicki. Przez lata do grona znanych postaci Zwisu dołączył także słynny kloszard Szajbus Zbigniew Fijałkowski, bohater wielu anegdot. Od 2007 roku bywalcy wydają gazetkę „Vis-à-Vis”, ilustrowaną przez Iwonę Siwek-Front, której rysunki opowiadają o lokalnym życiu kawiarni, m.in. w formie komiksu wiszącego na ścianie baru.

- Od lat bywam tu prawie codziennie. Mam tu nawet swój własny kubek, w którym piję kawę - mówi z uśmiechem Andrzej Sikorowski.

Stały bywalec – Andrzej Sikorowski

Znany krakowski bard Andrzej Sikorowski, legendarny muzyk, wokalista i lider zespołu Pod Budą, od lat tworzy i inspiruje kolejne pokolenia miłośników piosenki poetyckiej. Jego twórczość wyróżnia się niezwykłą wrażliwością, z nutą nostalgii i poetyckością, co sprawia, że piosenki twórcy są pełne emocji i refleksji. Największe hity Andrzeja Sikorowskiego to m.in. „Kap, kap, płyną łzy”, „Bardzo smutna piosenka retro”, „Ballada o ciotce Matyldzie” oraz „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”, które na stałe wpisały się w kanon polskiej piosenki poetyckiej. Artysta jest ceniony za swoją głęboką więź z Krakowem i wyjątkową umiejętność opowiadania historii z życia codziennego.

- Tutaj codziennie jestem, wypijam kawę i zjadam obwarzanka. Tu spotykam się z ludźmi - wspomina Andrzej Sikorowski.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska