Inwestycja jest finansowana z budżetu Województwa Małopolskiego i realizowana przez Małopolskie Parki Przemysłowe. Wartość inwestycji to ponad 46 mln zł, z czego 40 mln zł pochodzi ze środków z dokapitalizowania Spółki przez Województwo Małopolskie. Pozostałe finansowanie pochodzi ze środków własnych Spółki.
Projekt Folwarku powstał w Pracowni Projektowej Koliber Studio z Krakowa. Wykonawcą robót jest firma Budimex, a nadzór inwestorski pełnić będzie Firma Primex z Częstochowy.
- Kiedy kilka lat temu powiedzieliśmy mieszkańcom Małopolski, mieszkańcom Krakowa, że to zostanie wyremontowane, odrestaurowane, niewiele osób wierzyło, że to sią uda. To wielka radość, że dzisiaj możemy powiedzieć i pokazać: są zabezpieczone środki, jest założony harmonogram, którego celem jest realizacja tej inwestycji do końca 2027 roku. W tym miejscu bardzo dziękuję architektom i inżynierom za przygotowanie dokumentacji, a wykonawcom życzę powodzenia. Najistotniejsze jest to, że to miejsce zostanie oddane mieszkańcom Krakowa, mieszkańcom Małopolski, że będzie mogło służyć ludziom. Będą w tym miejscu realizowane m.in. specjalistyczne usługi w zakresie informatyzacji i wspierania szpitali, będzie zapewniane wsparcie dla pacjentów szpitala, dzieci i młodzieży, będzie też miejsce, żeby znaleźć odpoczynek i wytchnienie od codzienności. Liczę, że to miejsce będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem mieszkańców - podkreślił marszałek Łukasz Smółka.
Projekt ma na celu przywrócenie folwarkowi dawnej świetności
Zabytkowy kompleks szpitalno-parkowy, objęty ochroną konserwatorską oraz wpisany do rejestru zabytków, obejmuje ponad 50 hektarów powierzchni. Projekt inwestycyjny pn. „Folwark kompetencji - centrum wsparcia w obszarze e-zdrowia, zdrowia i zdrowienia” będzie realizowany w budynkach dawnego folwarku położonych od strony ul. Babińskiego. Budynki te - obecnie zniszczone i zdewastowane poprzez liczne akty wandalizmu – są bezpośrednią wizytówką Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego SPZOZ w Krakowie oraz Województwa Małopolskiego, zarządzającego obszarem przez spółkę Małopolskie Parki Przemysłowe (MPP).
Projekt ma na celu przywrócenie folwarkowi dawnej świetności, nadanie mu funkcji terapeutyczno-szkoleniowych i otwarcie kompleksu na mieszkańców regionu. Wszystko to pozwoli odczarować Kobierzyn – miejsce, gdzie odbywa się terapia i leczenie osób z zaburzeniami psychicznymi. Dzięki temu inwestycja przez kolejne lata będzie mogła służyć społeczności lokalnej i regionalnej.
Dawny folwark z nową misją
Poszczególne budynki zmienią funkcję, z zachowaniem historycznych elementów zabudowy folwarcznej. W ramach powstającego kompleksu przewidziano nadanie budynkom nowych funkcji, przy zachowaniu pierwotnej, oryginalnej nazwy budynku i historycznych detali, które możliwe są jeszcze do uratowania.
- Budynek OBORA będzie przeznaczony pod cele terapeutyczne, powstaną w nim biura i dwie nowoczesne sale kinowe, w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz miejsce spotkań mieszkańców i pacjentów. W budynku będą prowadzone działania terapeutyczne dostępne dla wszystkich, w tym zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz usługi wytchnieniowe dla seniorów.
- Budynek CHLEWNIA przeznaczono pod funkcje biurowe Spółki MPP. Znajdą się w nim sala konferencyjna i przestrzeń pracy wspólnej.
- Budynek STAJNIA jest w trakcie projektowania i powstaje przy wsłuchiwaniu się w potrzeby lokalnej społeczności.
- W budynku PTASZARNIA zostanie zlokalizowana nowoczesna serwerownia.
- Budynek RZEŹNIA będzie stanowił zaplecze gastronomiczne kompleksu i będzie obsługiwany przez podmiot ekonomii społecznej.
- Z kolei budynek EKONOMÓWKA będzie przeznaczony na obsługę biurową i techniczną kompleksu.
- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Najmodniejsze świąteczne wianki na drzwi z okazji Bożego Narodzenia 2024
- Tak świętowano andrzejki w PRL. Wróżby, wosk i śpiew. Zobacz archiwalne zdjęcia
- MOJE MIEJSCE W KRAKOWIE. Andrzej Sikorowski: Od lat bywam tu prawie codziennie
Ogród świateł w Krakowie
