Przeprowadzone badania wykazały, że w natryskach pływalni są znaczne przekroczenia parametru zawartości bakterii o nazwie legionella. Bakteria jest wszechobecna, ale w środowisku naturalnym występuje w tak niskim stężeniu, że nie stanowi zagrożenia. Jej rozwojowi sprzyja duża wilgotność powietrza i nawet stosowanie chlorowania wody nie zawsze pomaga się pozbyć jej pałeczek.
Woda w nieckach nadaje się wprawdzie do kąpieli, ale basen musał zostać wyłączony z eksploatacji w całości, ze względu na brak możliwości korzystania z natrysków. Legionella może dostać się bowiem do układu oddechowego człowieka i wywołać choroby podobne do zapalenia płuc.
- Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy do korzystania z basenu przy ulicy Piłsudskiego - czytamy w komunikacie Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zarządza obiektem.
W Mościcach wdrożono już procedury związane z pozbyciem się bakterii. Obec na przerwa w funkcjonowaniu basenu związana jest z oczekiwaniem naponowne badania wody, które mogą być przeprowadzone po 10 dniach.
Na tarnowskich basenach kontrole związane z badaniem stężenia bakterii przeprowadzane są regularnie. Przeprowadzone w ubiegłym miesiącu nie wykazały przekroczenia dopuszczalnych wielkości.
WIDEO: Co zawiera woda w basenie?
Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news