"Zapewniamy Europejczykom bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciwko COVID-19. Zatwierdziliśmy szczepionkę firmy Moderna, druga dopuszczoną w Unii Europejskiej. Europa zabezpieczyła dotychczas 2 miliardy dawek potencjalnych szczepionek - to więcej niż wystarczająco, aby chronić nas wszystkich" - przekazała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Dotychczas jedyną dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej byłą szczepionka wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech.
„Chciałbym podziękować Komisji Europejskiej za jej zaangażowanie i poparcie oraz EMA za jej rekomendację, która jest kolejnym ważnym momentem w historii naszej firmy” - przekazał Stéphane Bancel, dyrektor generalny Moderna. „Recenzenci EMA i Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi, pracujący w okresie świątecznym, przygotowali dogłębny przegląd i wyczerpujące wytyczne, podczas wspólnej pracy nad uzyskaniem tego pozwolenia. Jestem dumny z roli, jaką Moderna może pełnić na całym świecie, pomagając stawić czoła pandemii” - dodał.
Na razie 160 milionów
Jak poinformowała Komisja Europejska, do tej pory zagwarantowane jest 160 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna, które będą dostarczane od pierwszego do trzeciego kwartału 2021 roku.
Dostawy pierwszych dawek szczepionki Moderna do państw członkowskich mają rozpocząć się już w następnym tygodniu.
- Działamy wspólnie, zjednoczeni. Właśnie dlatego wynegocjowaliśmy dla wszystkich państw członkowskich najszerszy portfel szczepionek na świecie. Dziś dopuszczamy drugą bezpieczną i skuteczną szczepionkę. Zapewni nam to łącznie 460 mln dawek, dostarczanych przez przedsiębiorstwa Moderna i BioNTech-Pfizer, oraz szybszą ich dystrybucję w UE. I ta liczba jeszcze wzrośnie. Państwa członkowskie muszą teraz zadbać o to, by tempo szczepień nadążało za podażą. Będziemy nadal dokładać wszelkich starań, by każdy mieszkaniec UE miał dostęp do szczepionki - oznajmiła Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.
Ile dawek otrzyma Polska?
Rząd Polski podczas negocjacji ustalił, że zakupi on 6,69 mln dawek szczepionki firmy Moderna.
- W przyszłym tygodniu spodziewamy się pierwszej dostawy szczepionek firmy Moderna, która powinna wynieść około 29 tys. dawek - poinformował w środę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Dodał także, że w pierwszym kwartale powinniśmy otrzymać około 800 tys. dawek tej szczepionki.
Jak działa szczepionka Moderny?
Szczepionkę tej firmy także podaje się w dwóch dawkach – podobnie jak tą firm Pfizer i BioNTech, w odstępie 28 dni.
Najczęstsze działania niepożądane to ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, a także zmęczenie. Badania wykazywały, że ustępowały one w ciągu kilku dni od podania szczepionki.
Szczepionka firmy Moderna przez długi czas zachowuje stabilność w temperaturze minus 20 st. C, a po rozmrożeniu utrzymuje stabilność w temperaturze od 2 do 8 st. C do 30 dni. Natomiast szczepionka firm Pfizer-BioNTech musi być przechowywana w temperaturze minus 70 st. C, co ogranicza możliwość jej rozprowadzania.
Szczepionka Moderna opiera się na cząsteczkach informacyjnego RNA (mRNA), które jest odpowiedzialne za przekazywanie instrukcji z DNA do mechanizmu wytwarzania białek w komórkach. Ten rodzaj szczepionki zawiera część instrukcji, na podstawie których organizm produkuje nieszkodliwe fragmenty wirusa, które są wykorzystywane do wytworzenia reakcji immunologicznej w celu uniknięcia choroby lub jej zwalczenia.
Po podaniu szczepionki danej osobie, komórki w jej ciele zapoznają się z otrzymanymi instrukcjami genetycznymi i wytwarzają białko szczytowe – białko na zewnętrznej powierzchni wirusa, które pozwala wirusowi dostać się do komórek organizmu i wywołać chorobę. Układ odpornościowy danej osoby rozpoznaje, że to obce białko nie powinno znajdować się w organizmie i reaguje na nie, wytwarzając naturalną ochronę: przeciwciała i limfocyty T.
