Każdego roku z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS korzysta około 14 tys. osób. Ta jednak jest adresowana przede wszystkim do osób, którym można przywrócić zdolność do pracy. A społeczeństwo starzeje się. Pojawił się pomysł programu „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik". W ministerstwie rolnictwa odbyła się 11 kwietnia konferencja inaugurująca akcję.
− Przed Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nowe zadania, które potwierdzają potrzebę istnienia tej instytucji dla dobra rolników i obszarów wiejskich – mówił Rafał Romanowski. W Polsce przybywa inicjatyw adresowanych do seniorów, ale głównie na terenach miejskich. Lukę ma przynajmniej częściowo wypełnić program „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik”.
Przeczytaj też: Gospodarstwa opiekuńcze - tu opiekują się jak w rodzinie. Oby nadal mogli to robić
Realizują go wspólnie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego.
„Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik” skierowany jest do osób starszych, podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Projekt pilotażowy ma zasięg ogólnopolski ze szczególnym uwzględnieniem województw: podkarpackiego, mazowieckiego i podlaskiego. Będzie realizowany w oparciu istniejącą bazę lokalowo-rehabilitacyjną KRUS i ośrodków wybranych do współpracy.
Program, którego realizacja przewidziana jest do 2020 roku zakłada m.in.:
- kompleksową opiekę z elementami rehabilitacji w trybie dziennym,
- kompleksową rehabilitację w trybie stacjonarnym,
- krótkoterminowy pobyt z noclegiem dla osób starszych połączony z rehabilitacją – w ramach wsparcia opiekunów osób starszych, np. w okresie nasilonych prac w gospodarstwie rolnym.
"Program „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik” powstał w odpowiedzi na potrzebę poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w obszarze organizacji i świadczenia usług opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz profilaktyki zdrowotnej wśród rolników, uwzględniających ryzyko wypadków w rolnictwie, chorób typowych dla wieku podeszłego oraz specyfikę pracy rolniczej", podkreślał Adam Wojciech Sekściński, prezes KRUS.
Ma nadzieję, że program przyczyni się do modernizacji systemu zabezpieczenia społecznego w zakresie opiekuńczo-zdrowotnych komponentów oferty ubezpieczeniowej dla osób starszych z obszarów wiejskich, objętych systemem rolniczego ubezpieczenia społecznego.
Kompleksowa opieka z elementami rehabilitacji w trybie dziennym: W ramach zadania planuje się jednoczesny udział beneficjentów w zajęciach w trybie dziennym (w godzinach 8-17) 5 dni w tygodniu, w całym okresie realizacji projektu (2 lata). Zaplanowane wsparcie będzie miało charakter ciągły, co pozwoli na realizację kompleksowej opieki, aktywizację osób starszych z elementami rehabilitacji. W trakcie pobytu osoby będą miały zagwarantowane zajęcia aktywizujące, zajęcia rehabilitacyjne oraz posiłki.
Kompleksowa rehabilitacja w trybie stacjonarnym: W ramach projektu planuje się zorganizowanie 21-dniowych stacjonarnych turnusów rehabilitacyjnych. Z kolei krótkoterminowy pobyt z noclegiem przewiduje wsparcie opiekunów osób starszych w obowiązku związanym z codzienną opieką nad osobą starszą w okresie tzw. „urlopu wytchnieniowego” opiekunów - możliwość przyjęcia na 5-dniowe pobyty.
Źródło: KRUS, MRiRW