https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe wiosenne dopłaty dla rolników. Do wzięcia nawet 200 tys. zł

Eryk Kołodziejek
Eryk Kołodziejek
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przedstawiła szczegóły dotyczące programów dopłat, z których rolnicy będą mogli skorzystać tej wiosny. Konferencja poświęcona była m.in. wsparciu dla młodych rolników, inwestycjom leśnym oraz nowemu programowi poprawy dobrostanu zwierząt. Przedstawiciele Agencji podkreślali znaczenie terminowego składania wniosków oraz zachęcali do korzystania z dostępnych form pomocy.

Spis treści

Premia dla młodych rolników: szansa na rozwój

Jednym z kluczowych programów jest premia dla młodych rolników. Jak zaznaczyła Joanna Gierulska, „trzeci nabór programu strategicznego przed nami, rozpoczyna się 2 czerwca i będzie trwał do 3 lipca”. Na ten cel przewidziano „811 milionów”, choć obserwuje się spadek liczby chętnych w porównaniu do poprzednich edycji. Niemniej jednak wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie liczby beneficjentów.

Podstawowe zasady pozostają niezmienne: kandydat musi mieć „co najmniej 18, nie więcej niż 41, czyli nie można mieć skończonych 41 lat”oraz „albo rozpoczyna, albo prowadzi jej już 24 miesiące” działalność rolniczą. Premia, wypłacana w formie ryczałtu, wynosi „200 tysięcy”, z czego „pierwsza transza 140 tysięcy, druga transza 60 tysięcy”.

70 procent tej premii trzeba przeznaczyć [na określone cele], całą resztę można wydatkować, no zgodnie z potrzebami, między innymi na szkolenia, między innymi na środki ochrony roślin, czy na nawozy – dodała Joanna Gierulska, zastępca prezesa ARiMR

W odpowiedzi na zgłaszane trudności z uzyskaniem minimum punktowego, „ministerstwo wyszło naprzeciw temu problemowi i trochę się zmieniła punktacja w kryteriach”. Więcej punktów będzie można uzyskać m.in. w zależności od wieku przekazującego i przyjmującego gospodarstwo. Co więcej, „nie musi być przekazywane prawo gospodarstwa ze zwierzętami, także tutaj też będzie trochę łatwiej uzyskać te punkty”. Zwiększono również punktację za przejęcie gospodarstwa w całości, prowadzenie produkcji zwierzęcej oraz za wykształcenie rolnicze. Istotną zmianą jest też możliwość dostarczenia dokumentów potwierdzających wykształcenie „do momentu zawarcia umowy”, a nie, jak dotychczas, na etapie wnioskowania o pomoc.

Nowością w tej odsłonie programu jest obowiązek korzystania z doradztwa bezpłatnego.

Ma to na celu żeby ten młody rolnik był zaopiekowany, czyli żeby miał od początku wsparcie doradcy, jeśli chodzi o rozpoczynanie i później rozwijanie tego swojego gospodarstwa rolnego – komentowała Gierulska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Liczymy na to, że będzie trochę więcej tych wniosków, to znaczy, że będziemy mieli około 4 tysięcy wniosków, czyli tyle, dla ilu młodych rolników mamy przygotowane środki. Rolnicy mogą się spodziewać dosyć szybko oceny tego wniosku, zakończenia tej oceny umową, no i potem przystąpienia do realizacji – komentowali reprezentanci ARiMR

Wnioski, co istotne, składa się elektronicznie.

Składamy wnioski elektronicznie, czyli przez Platformę Usług Elektronicznych Agencji – przypomniała Joanna Gierulska.

Więcej o programie:

Inwestycje leśne: długoterminowa stabilizacja dochodu

Kolejnym obszarem wsparcia są inwestycje leśne. Michał Rybarczyk, zastępca dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich, przekonywał, że warto rozważyć tę formę działalności, szczególnie „przy słabych glebach, gdzie wykorzystywane są gleby klasy piątej, szóstej, ewentualnie takie niechciane kawałki, które są trudne w uprawie”. Efekt finansowy jest rozłożony na lata i obejmuje „wsparcie w samo założenie, czy zalesienia, czy zadrzewienia, czy jakiegoś systemu leśno-środowiskowego, ale mówimy także o premii pielęgnacyjnej, która jest wypłacana rolnikowi przez 5 lat i w przypadku zalesień jeszcze premii takiej zalesieniowej, ta płatność zalesieniowa jest wypłacana przez okres 12 lat”.

Oprócz korzyści finansowych, zalesienia niosą ze sobą istotne aspekty środowiskowe: „lasy to magazyn CO2”, „retencja obszarów wiejskich się nam poprawia”, „erozja się zmniejsza” oraz poprawa bioróżnorodności.

Nabór wniosków na inwestycje leśne „zaczynamy, startujemy 1 czerwca, nawrót zakończy się do 31 lipca”. Wnioski również składa się przez Platformę Usług Elektronicznych. Dostępne są cztery interwencje: „Zalesienie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, tworzenie systemów leśno-środowiskowych i zwiększenie bioróżnorodności w lasach prywatnych”.

Wprowadzono pewne uproszczenia, np. od 2025 roku:

Nie będzie potrzeby dołączania do naszego wniosku tej informacji z ksiąg wieczystych, tylko wystarczy podać numer księgi wieczystej.

Zmieniono też limity dotyczące zadrzewień śródpolnych – zniesiono limit pół hektara, pozostawiając jedynie wymóg maksymalnej szerokości 20 metrów. Rolnicy będą mogli również samodzielnie generować materiały graficzne i karty informacyjne przez aplikację.

Wysokość wsparcia przy zalesieniach to „powyżej 16 tysięcy złotych do hektara na samo założenie tych, tych lasów” na terenach o mniejszym nachyleniu, a powyżej 17 i pół tysiąca złotych” na terenach o nachyleniu większym niż 12 stopni. Do tego dochodzą dodatkowe płatności za ochronę sadzonek oraz premia pielęgnacyjna i zalesieniowa.

Dobrostan zwierząt: nowa inwestycja dla hodowców

Całkowicie nowym działaniem są inwestycje w dobrostan zwierząt. Jak poinformowano „napływ tych wniosków rozpocznie się 30 maja, a zakończy się 25 czerwca”. O wsparcie może ubiegać się rolnik, który „w okresie ostatnich dwudziestu miesięcy, poprzedzający moment rozpoczęcia naboru, prowadzi gospodarstwo rolne w zakresie produkcji zwierzęcej, czyli hodowli bydła lub hodowli świni”.

Głównym celem jest „poprawa warunków życia zwierząt”, a konkretnie bydła i trzody chlewnej.

Dofinansowanie można przeznaczyć na „budowa lub przebudowa wybiegów dla bydła, również jest to budowa lub przebudowa zbiorników na odcieki, które wypływają z tych wybiegów dla bydła”.Ponadto, wsparcie obejmuje „wyposażenie pastwisk, poprzez na przykład zakup elektrycznych pastuchów, poprzez zakup mobilnych poideł, poprzez budowę lub przebudowę wodopojów”. Możliwe jest również uzyskanie środków na „budowę czochradeł, na zakup budek, na zakup instalacji poprawiających mikroklimat w pomieszczeniach inwentarskich” oraz „zakup urządzeń do czyszczenia podłóg w tych pomieszczeniach inwentarskich”.

Maksymalny poziom wsparcia to 150 tysięcy złotych na jedno gospodarstwo. Rolnicy mogą również ubiegać się o zaliczkę w wysokości 50%. Wnioski, podobnie jak w innych programach, składa się wyłącznie elektronicznie.

Ważnym dokumentem wymaganym od rolników jest „zaświadczenie o informacji dotyczącej spełnienia minimalnych warunków higieny i utrzymania zwierząt”, wydawane przez powiatowego lekarza weterynarii. W przypadku inwestycji budowlanych konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Przedstawiciele ARiMR zachęcali do zapoznania się z regulaminami naborów oraz instrukcjami wypełniania wniosków. Wiosenne nabory wniosków mają stworzyć rolnikom szereg możliwości na pozyskanie dodatkowych środków finansowych na rozwój gospodarstw, poprawę warunków bytowych zwierząt oraz inwestycje w zalesienia, które przynoszą korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Wybrane dla Ciebie

„Szlak Dolinek Jurajskich na raty” – PTTK zaprasza na weekendową wycieczkę

NASZ PATRONAT
„Szlak Dolinek Jurajskich na raty” – PTTK zaprasza na weekendową wycieczkę

Z Krakowa do Gdyni na rowerach i motorach. Wyruszył wojskowy rajd pamięci

Z Krakowa do Gdyni na rowerach i motorach. Wyruszył wojskowy rajd pamięci

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska