W uzasadnieniu do projektu przypomniano, że chrzest Polski stanowi „kluczowe wydarzenie w dziejach naszego narodu i państwa”. Dodano, że oprócz wymiaru religijnego, wydarzenie miało również „wymiar strategiczny i polityczny”.
Święto ma mieć charakter państwowy. Jego ustanowienie nie będzie łączyło się z żadnymi obchodami. Na razie nie ma mowy o tym, by ze względu na święto 14 kwietnia był dniem wolnym od pracy. Może się to jednak zmienić.
Dariusz Piontkowski dla Businessinsider.pl: Ta inicjatywa pojawiła się w wyniku projektu złożonego przez posłów kilku klubów. Wstępnie była już rozpatrywana przez Komisję Kultury. Osobiście uważam, że warto upamiętnić moment, w którym powstaje państwo polskie i kiedy przyjmuje chrzest, bo są to daty tożsame i ustanowić święto państwowe. Ta ustawa nie nakłada na razie żadnych obowiązków na państwo, ale będzie swego rodzaju przywróceniem ważnego wydarzenia w dziejach narodu w świadomości społecznej. Być może za jakiś czas to święto zaowocuje dodatkowymi obchodami, ale na razie, nie będzie to dzień wolny od pracy, więc nie będzie dodatkowych kosztów dla gospodarki.
W uzasadnieniu do projektu Ustawy czytamy, że chrzest Polski miał ogromne znaczenie dla kraju: „Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość.”
Zdaniem autorów projektu dzień 14 kwietnia powinien stanowić okazję do zadumy i refleksji. Święto ma służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego.
Warto zaznaczyć, że dyskusja o projekcie była jednym z punktów spornych, wymagających głosowania.
![Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli [QUIZ WYBORCZY 2018]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/a7/7e/5b87b55bd83f3_o.jpg?1535620444)