https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez środków innych niż ZUS wielu Polakom grozi nędza. Dotyczy to zwłaszcza kobiet

Zbigniew Bartuś
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Emerytury z ZUS będą głodowe: w przypadku mężczyzn stanowić mają za ćwierć wieku mniej niż 40 proc. ostatniej pensji, a w przypadku kobiet - mniej niż 30 proc. Większość kobiet będzie musiała wyżyć za tysiąc złotych. Chyba że zaczną dodatkowo oszczędzać, nie licząc specjalnie na ZUS.

Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pokazuje gigantyczny wzrost wydatków publicznych na emerytury we wszystkich krajach. Jest on związany ze starzeniem się społeczeństw i dynamicznym wzrostem liczby emerytów. Zarazem świadczenia w wielu krajach maleją.

Polska wypada tu fatalnie: przeciętny pracownik dostanie na emeryturze 39 proc. ostatniej pensji (przeciętnie w OECD jest to 63 proc.). W dodatku średnią zawyżają u nas grupy uprzywilejowane, np. mundurowi i prokuratorzy - świadczenia pozostałych będą dużo niższe. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, bo Polska jest jednym z trzech ostatnich krajów, które zachowały różnice w wieku emerytalnym według płci.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krakauer
Oczywiscie ! Za tak zwanego PRL-u emerytom sie pewnie " przelewalo ". Chyba, ze sie bylo ubekiem, lub innym partyjniakiem i obowiazkowo z rodzina na wiosze.
Z
Zgorszony
Jeżeli chcemy zachowywać się przyzwoicie to emerytura powinna być po 35 lat pracy dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn a dla pozostałych 65 lat życia po 3 tyś jako świadczenie.
Źródłem finansowania ma być dzisiejszy socjal, który należy pogonić do pracy a nie dawać jeszcze po 1000+. Emeryci już najwyższy czas wnieść skargę na państwo do Strasburga.
G
Gość
Rozsądne byłoby zachowanie wieku emerytalnego 65 lat dla obojga płci. Niższy dla kobiet nie jest uzasadniony, tym bardziej, że statystycznie kobieta żyje dłużej oraz nie wykonuje tych ekstremalnie ciężkich prac. W ogóle to w przypadku ciężkich prac fizycznych 65 lat dla mężczyzn to za wysoki wiek emerytalny.
s
sdf
od 25 lat to mają. Głównym zmartwieniem jest od lat 90-tych nasz wizerunek na świecie, prawa gejów i lesbijek, przyjazność naszej gospodarki dla inwestorów, itp itd. I tak mogło być gorzej, PO chciała importować tysiące imigrantów, ciekawe z czego oni by tutaj żyli? Ale co tam, najważniejsze to pokazać się na świecie z miłosiernej strony.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska