Spis treści
Wcześniejsza emerytura. Możesz na nią iść pracując w tych zawodach
W Polsce odgórnie przyjęty wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat a dla mężczyzn 65 lat. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Przed ukończeniem tego wieku pobieranie świadczeń emerytalnych jest niemożliwe. Wyjątkiem jest praca w służbach lub wybrane zawody, które pozwalają na skorzystanie z emerytury pomostowej.
Emerytura pomostowa to specjalne świadczenie przysługujące osobom, które pracowały w szczególnych warunkach bądź w szczególnym charakterze. Niezbędne jest spełnienie także kilku określonych warunków takich jak:
ukończenie co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni),
udowodnienie co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze ,
posiadanie co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) stażu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe)
Wcześniejsza emerytura należy się osobom, które urodziły się w latach 1949–1968 i pracowały w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze.
Przejdź do galerii i zobacz, jakie zawody według pracuj.pl pozwalają na przejście na wcześniejszą emeryturę.
Jak dostać emeryturę?
Przyszły emeryt w dniu składania wniosku o emeryturę musi bowiem pozostawać bez zatrudnienia, tj. być osobą bezrobotną. ZUS wymaga, aby pozostawanie bez pracy trwało co najmniej 1 dzień. W praktyce oznacza to, że pracownik starający się o emeryturę nigdy nie uzyska takiego świadczenia, jeśli dalej będzie pracował.
To może Cię zainteresować: Renta wdowia także dla mężczyzn
Komu nie należy się emerytura?
ZUS nie przyzna emerytury – mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego– jeżeli wnioskujący pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Ponadto ZUS nie przyzna z urzędu emerytury, jeżeli osoba zgłosi wniosek o emeryturę, gdy osiągnie powszechny wiek emerytalny.
Wysokość emerytury - od czego zależy?
W Polsce obowiązuje zasada mówiąca o tym, że wysokość emerytury zależy od kwoty składek opłaconych w czasie aktywności zawodowej. Na kwotę emerytury ma również wpływ staż pracy.
Jak podaje ZUS wysokość przyznanej z urzędu emerytury nie może być niższa od:
wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy,
kwoty najniższej emerytury, jeśli wnioskujący posiada staż ubezpieczeniowy wynoszący 20 lat (kobieta) lub 25 lat (mężczyzna).
Trzynastki i czternastki w 2025 roku
Waloryzacja emerytur jest wyliczana w oparciu o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych z poprzedniego roku, który zwiększony jest o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Pierwsza liczba mająca wpływ na wysokość emerytur to średnioroczna inflacja, która wyniosła 3,6 procent. Główny Urząd Statystyczny podał już drugą - realny wzrost płac. Ten wynosi 9,5 procent. Biorąc pod uwagę wcześniejsze informacje to daje nam 5,5 procent i taki jest wskaźnik waloryzacji. Potwierdziło już to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
