Naszą akcję organizujemy co roku, wspierani przez znakomitych partnerów, między innymi: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, PZU, Stowarzyszenie Alter Ego, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego, Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie, Kuratorium Oświaty, Straż Miejską Miasta Krakowa oraz CelEdu.
Tegoroczna edycja akcji składać się będzie z kilku elementów. Pierwszy z nich to konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (klasy zerowe przedszkoli oraz 1-3 klasy szkoły podstawowej), którego tematem będzie "Bezpieczna droga do przedszkola/szkoły - do klasy przez pasy". W tym roku po raz pierwszy do udziału w akcji zaprosiliśmy przedszkolaki! Ich prace oceniane będą w osobnej kategorii.
Załączone pliki:
Zadaniem uczestników będzie zilustrowanie tematu akcji pracą plastyczną w formie malowanki, rysunku, wycinanki itp. Na prace czekamy od 19 września do 19 października. Uczestnikami akcji mogą być uczniowie, klasy i szkoły. Więcej informacji, regulamin akcji znajdziecie w internecie, na stronach www.gazetakrakowska.pl.
Projekt będzie uzupełniony o specjalny serwis internetowy, w którym opublikujemy materiały związane z naszą akcją. Warto wziąć udział w naszej akcji, bo czekają naprawdę atrakcyjne nagrody, m.in. stół do ping-ponga, tablica edukacyjna, sprzęt RTV, tornistry, kaski rowerowe, zabawki edukacyjne, książki i wiele innych niespodzianek.
Wszyscy laureaci akcji wezmą udział w wielkiej gali na zakończenie konkursu,która odbędzie się w Kopalni Soli w Wieliczce.
Ponadto nagrodzone prace ukażą się w specjalnym wydaniu poświęconym "Bezpiecznej drodze do szkoły".
Kolejny element akcji to spektakl teatralny "Królestwo Zakręconego Czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach". To właściwie projekt profilaktyczno-teatralny realizowany przez Straż Miejską Miasta Krakowa, który zostanie zaprezentowany 29 września o godz. 10.15 w Kinie KIJÓW.CENTRUM w Krakowie. Będzie interaktywnym przedstawieniem teatralnym łączącym muzykę, słowo, śpiew i teatralne środki wyrazu, przekazującym ważne treści dotyczące zachowania na drodze, środków ostrożności w kontakcie ze zwierzętami i reguł postępowania wobec obcych.
Spektakl opowiada historię Adasia, który za pomocą czarów poznaje prawidłowe sposoby zachowania w sytuacjach, w których
może znaleźć się każdy z młodych widzów. Spotkanie z dziećmi kończą zabawy i konkursy, które pomagają utrwalać pozytywne zachowania, poznane podczas przedstawienia.
Najważniejszym atutem projektu jest jego autentyczność - na scenie występują strażnicy, którzy na co dzień prowadzą działania profilaktyczne w krakowskich szkołach i przedszkolach. Spektakl cieszy się olbrzymim zainteresowaniem - pierwszego dnia, gdy ukazała się informacja o nim, otrzymaliśmy 800 zgłoszeń chętnych. Ostatni element naszej akcji to cykl artykułów o charakterze edukacyjnym, przygotowanych przy współudziale partnerów.