Do tegorocznej odsłony konkursu zostało zgłoszonych 1 153 gospodarstw indywidualnych. Po etapie regionalnych, a następnie wojewódzkim, 16 laureatów z regionu odwiedziła komisja, która wyłoniła centralnego zwycięzcę. W 2019 pierwsze miejsce w zestawieniu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne zajęli Anna i Mariusz Chrzanowscy z Nowego Chodnowa w województwie łódzkim. Dostaną nagrodę Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – ciągnik rolniczy Zetor Major CL 80 o mocy 55 KW i voucher Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.
- II miejsce - Alicja i Konrad Gilowscy z Łowców w województwie podkarpackim
- III miejsce Beata i Leszek Kamińscy z Malinowa w województwie warmińsko-mazurskim oraz Grażyna i Leszek Bobrowscy z Wólki Kurdybanowskiej w województwie mazowieckim.
Większość zgłoszonych do konkursu gospodarstw stanowiły te o powierzchni 0-50 ha (było ich 879), w tym 498, tj. 43,2% gospodarstw o mieszanym profilu produkcji. W finale uczestniczyło: 11 gospodarstw z produkcją roślinną, z czego w 3 uprawiano warzywa, a w 2 prowadzono produkcję sadowniczą; 2 z hodowlą bydła; 2 z hodowlą drobiu; 1 z hodowlą trzody chlewnej, podaje KRUS.
Co sprawdzały komisje konkursowe?
- organizację obejścia i podwórza gospodarstwa;
- ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy;
- stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych;
- stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w gospodarstwie rolnym;
- warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich;
- wyposażenie w ubrania robocze i środki ochrony osobistej;
- sposób przechowywania środków ochrony roślin i innych substancji niebezpiecznych;
- estetykę gospodarstw;
- zastosowane rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym.
Nagrodę specjalną Głównego Inspektora Pracy za stosowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym przyznano Magdalenie i Tomaszowi Szczęsnym ze Złotej w województwie świętokrzyskim.
Przyznano 3 wyróżnienia specjalne:
- za stosowanie bezpiecznych i innowacyjnych technologii produkcji rolniczej sprzyjających utrzymaniu dobrostanu zwierząt Izabeli i Łukaszowi Dyczkowskim z Berezówki w województwie lubelskim;
- za ciekawą aranżację siedliska gospodarstwa oraz wykorzystanie i dbałość o walory architektoniczne starych budynków gospodarskich Bogusławie i Ryszardowi Rojkom z Chwałowa w województwie dolnośląskim;
- za wyposażenie i organizację warsztatu narzędziowego w gospodarstwie Weronice i Sebastianowi Błachom z Bożnowa w województwie lubuskim.
Pozostali laureaci etapu centralnego:
- Ewelina i Tomasz Dąbrowscy z Kalinowa-Czosnowa w województwie podlaskim;
- Joanna i Rafał Zalewscy z Łowina w województwie kujawsko-pomorskim;
- Renata Wiesner z Bieńkowic w województwie śląskim;
- Halina i Bogusław Kamińscy ze Stanisławowa w województwie pomorskim;
- Sylwia i Andrzej Szmucowie z Podańska w województwie zachodniopomorskim;
- Ewelina i Grzegorz Zapałowie z Posądzy w województwie małopolskim;
- Violetta i Norbert Jantos z Łowkowic w województwie opolskim;
- Grażyna i Michał Nowaczykowie ze Strzydzewa w województwie wielkopolskim.
Organizatorzy konkursu: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
______________________
Agro Pomorska odcinek 71,
