Jak wygląda biedronka azjatycka. Czym się różni od siedmiokropki?
- Biedronka azjatycka może mieć kolor ceglasty, żółty, pomarańczowy, czerwony, a nawet czarny, ma też więcej plamek.
- Jej ciało jest owalne, wypukłe, o długości 5–8 mm, zbliżone wielkością do biedronki siedmiokropki.
- Owady te występują w miastach.
- W październiku przygotowują się do zimy, stąd tak ich dużo w naszych domostwach.
- Najczęściej można je spotkać na nasłonecznionych ścianach budynku.
- Polska siedmiokropka posiada czerwone ubarwienie i, jak sugeruje nazwa, ma zawsze siedem kropek.
- Biedronka azjatycka natomiast może mieć nawet do 23 kropek lub nie posiadać ich wcale.
Biedronka azjatycka. Czy stanowi zagrożenie?
Biedronka azjatycka jest gatunkiem inwazyjnym. Oznacza to, że stanowi zagrożenie dla fauny i flory naszego ekosystemu. Podstawowym pokarmem biedronki azjatyckiej są mszyce, skutecznie więc zmniejsza jej populacje. Z drugiej strony natomiast jest bardzo płodna, szybko zajmuje nisze dotychczas zajmowane przez lokalne biedronki. Jest bardziej drapieżna, żywi się tym samym pokarmem, a ponadto zjada jaja i larwy innych gatunków biedronek (co jest zjawiskiem powszechnym wśród biedronkowatych).
Biedronka azjatycka, w przeciwieństwie do siedmiokropki, może ugryźć ludzi i zwierzęta. Ugryzienie może spowodować objawy alergiczne m.in. nieżyt nosa, astmę, pokrzywkę, obrzęk, a nawet zapalenie spojówek. Jako swój odruch obronny wydziela substancję z gruczołów, które ma na nogach i to w pewnych przypadkach może powodować alergie i wysypkę.
Jak się pozbyć biedronki azjatyckiej z domu?
Najprostszym sposobem jest użycie odkurzacza. Jeśli problem jest poważny, dobrze jest wezwać na pomoc specjalistę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że najprawdopodobniej zostaną użyte inwazyjne środki chemiczne, które mogą zaszkodzić domownikom. Biedronki azjatyckie nie tolerują zapachu cytrusów. Zatem doskonałym sposobem na ich pozbycie się jest rozłożenie skórki pomarańczy, np. na parapecie. Przy zwalczaniu biedronki azjatyckiej pomocna jest również chryzantema położona przy oknie. Można również smarować ramy okien lub spryskać firanki olejkiem, najlepiej pomarańczowym, miętowym i kamforowym.
