https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plaga biedronek azjatyckich jesienią. Wciskają się w każdą szparę, by znaleźć się w domach przed zimą. Czy są niebezpieczne?

Małgorzata Gleń
Biedronka azjatycka
Biedronka azjatycka ARC
Istna inwazja biedronek w Polsce. Te, które obecnie (podczas słonecznych dni października) próbują dostać się do naszych domów, to w dużej mierze biedronki azjatyckie. Mogą być groźne dla człowieka, zwłaszcza takiego, który jest alergikiem. Wytwarzają uczulające enzymy.

Biedronek azjatyckich jest tak dużo, że można nazwać je już plagą

W ciepłe, słoneczne dni potrafią wręcz "oblepić" nagrzane ściany domów. Nie zostają na zewnątrz. Ich celem są nasze domy i mieszkania. Szukają w nich schronienie przed zimą.

Te biedronki to gatunek inwazyjny. W Polsce, najpierw w okolicach Poznania, pojawiły się w 2006 roku. Teraz są w całym kraju.

Biedronki azjatyckie. Podobne do siedmiokropek, ale są w wielu kolorach

Można je łatwo pomylić z naszymi rodzimymi biedronkami, ale te azjatyckie - harmonia axyridis, mogą mieć więcej kropek i inne ubarwienie. Występują osobniki o barwie ciemnopomarańczowej lub czerwonej. Może być też czarna z czerwonymi kropkami albo żółta z czarnymi kropkami. Biedronka azjatycka może mieć od 0 do 23 kropek. Co charakterystyczne, tuż za głową mają czarny rysunek w kształcie litery "M" lub "W" - w zależności od której strony się patrzy.

Wciskają się też w szpary okien. - Gdy otworzyłam okno w pokoju do mycia, to miedzy skrzydłem a framugą było ich kilkanaście. Jak tam weszły? Nie wiem. Dotąd myślałam, że mam szczelne okna - bezradzie przyznaje Justyna Żebrak z Oświęcimia.

Ugryzienie biedronki azjatyckiej może być nie tylko bolesne, ale i niebezpieczne dla zdrowia.

Mogą mieć różne ubarwienie
Mogą mieć różne ubarwienie ARC

Biedronki azjatyckie są niebezpieczne dla alergików

Biedronki azjatyckie wydzielają płyny obronne, gdy czują się zagrożone. Te płyny są szczególnie szkodliwe dla oczu. Wystarczy, że owada podniesiemy, a płyn zostanie nam na palcach. Mogą też boleśnie ugryźć.

Biolog Łukasz Bożycki tłumaczył "Dziennikowi Zachodniemu", że ich hemolimfa może nas uczulać. Są trujące dla alergików. Możemy czuć swędzenie, pieczenie, a nawet w ostrych przypadkach - mieć trudności z oddychaniem.

Biedronki azjatyckie, których ostatnio jest tak dużo, to biedronki arlekinowe (Harmonia axyridis). W XIX wieku sprowadzono do Stanów Zjednoczonych oraz Europy, by zwalczały mszyce. Pochodzą one z południowo-wschodniej Azji.

Jest też dobra wiadomość - im będzie zimnej, tym będą mniej aktywne.

Wielka inwestycja na Zamku Rabsztyn. Turystyczna perła gminy Olkusz zyska nowe ekspozycje i nie tylko!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska