Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze i borelioza. Jak usunąć? Jak się pozbyć? Jak leczyć? Ta choroba jest groźna dla zdrowia

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Wiosna i sezon na kleszcze. Jak nie zachorować na boleriozę? Przejdź dalej >>>
Wiosna i sezon na kleszcze. Jak nie zachorować na boleriozę? Przejdź dalej >>>JerzyGorecki/Pixabay
Czy trzeba się bać kleszczy? Jak unikać przenoszonych przez nie chorób? Fakty czy mity? Zebraliśmy wszystkie dobre rady najlepszych ekspertów z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Spis treści

Przybywa kleszczy, w tym tych, roznoszących boreliozę. W ubiegłym roku, według danych małopolskiego sanepidu, w województwie odnotowano blisko trzy tysiące osób, u których stwierdzono tę chorobę.

Borelioza i kleszcze w Małopolsce

Kleszcze to groźne pajęczaki przenoszące niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby. W Polsce coraz częściej można spotkać je przez cały rok. Atakują człowieka, wyczuwając jego zapach nawet z odległości kilkunastu metrów i mogą się wgryźć w niemal każde miejsce na ciele - ostrzegają eksperci.

Kiedy kleszcze rozpoczynają swoją aktywność sezonową?

Gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C i jest wilgotno. Począwszy od marca po przebudzeniu ze snu zimowego muszą znaleźć żywiciela. Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwila obniżenia średnia temperatura powietrza poniżej 5-7°C co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Sezon aktywności może być zaburzony poprzez anomalie występujące w przyrodzie, kleszcza można spotkać nawet w grudniu, gdy temperatury dobowe przekroczą 5-7°C.

Jak poradzić sobie z kleszczami? Jak uniknąć boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu?

Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez:

  • noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek),
  • koszul z długim rękawem,
  • stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.

Borelioza groźna dla zdrowia

Choroby przenoszone przez kleszcze są ważnym i narastającym problemem epidemiologicznym i klinicznym na świecie i w Polsce. Do zachorowań najczęściej rozpoznawanych w Polsce należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Zakażenie boreliozą w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Widoczne objawy w postaci okrągłego lub owalnego rumienia o czerwonym zabarwieniu mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia. Objawy te są niebolesne, zmieniające się wraz z upływem czasu aż do całkowitego zniknięcia. Zakażeniu towarzyszyć mogą również objawy grypopodobne oraz senność czy zaburzenia równowagi.

Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem. Boreliozę leczy się terapią antybiotykową wyłącznie pod kontrolą specjalisty. Jeżeli u chorego nie występuje typowy rumień wędrujący rozpoznanie boreliozy wykonuje się poprzez badanie krwi.

Pamiętaj! Usuń kleszcza jak najszybciej

Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Prawdy i mity o kleszczach

To nie prawda, że kleszcze przebywają na gałęziach wysokich drzew i stamtąd na nas spadają. Czają się ,czekając na żywiciela, znacznie niżej. I często można je przeoczyć, bo mogą być naprawdę małe. Jak się przed nim ustrzec? Odpowiedni ubiór – czapka, długie spodnie, koszula lub bluza z długimi rękawami (przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami) oraz zakryte buty; Odpowiedni kolor ubrania – na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze; Unikanie spania w starych budynkach, w których przebywają udomowione zwierzęta;

Kiedy kleszcze rozpoczynają swoją aktywność sezonową?Gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C i jest wilgotno. Począwszy od marca po przebudzeniu
Kiedy kleszcze rozpoczynają swoją aktywność sezonową?

Gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C i jest wilgotno. Począwszy od marca po przebudzeniu ze snu zimowego muszą znaleźć żywiciela. Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwila obniżenia średnia temperatura powietrza poniżej 5-7°C co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Sezon aktywności może być zaburzony poprzez anomalie występujące w przyrodzie, kleszcza można spotkać nawet w grudniu, gdy temperatury dobowe przekroczą 5-7°C. Catkin/Pixabay

Zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:

  • po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało,
  • wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy,
  • następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również przejrzeć włosy u dzieci, po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć

.

Wody w “Pojezierzu olkuskim” przybywa w zaskakującym tempie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska