MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biegiem Sylwestrowym pożegnaliśmy rok 2014

Marek Podraza
Co roku w Gorlicach pada rekord frekwencji. Mamy markową imprezę, która przyciąga coraz więcej sympatyków biegania.

Ostatnim sportowym akcentem mijającego roku był XXIV Gorlicki Bieg Sylwestrowy, który tradycyjnie w ostatni dzień grudnia wyruszył z Rynku naszego miasta. Na trasę o długości 5 i 10 km wystartowało ponad 500 zawodników. Na 10 kilometrów zgłoszonych było 335 biegaczy, a na pięć kilometrów 214 zawodników.

Nie wszyscy zgłosili się jednak w dniu startu, ale i tak bieg ukończyła rekordowa grupa biegaczy, bo aż 516 zawodników. Sportowcy zmagali się nie tylko z trudami trasy ale też z dość niską, jak do biegania, temperaturą. Było można zmierzyć na dystansie 5 km i 10 km w pięciu kategoriach wiekowych damskich oraz sześciu męskich.

Dłuższą trasę najszybciej pokonał Oleksander Matviyczuk z JM Demolex Bardejov, a wśród kobiet najlepsza okazała się Matylda Kowal z Runrzeszow.pl. Na dystansie 10 km rywalizowało a ż 254 mężczyzn, w tym duża liczba gorlickich biegaczy. Oleksander Matviyczuk tę trasę pokonał w 30 minut i 11 sekund, wyprzedzając o 44 sekundy Andrieja Starżyńskiego z Chemiknoxy. Trzeci był biegacz z Ukrainy Sergiej Rybak z LKB Rudnik.

Najlepszym z reprezentantów naszego powiatu na 10 km okazał się Tomasz Pociecha z Krygu reprezentujący ULKS Lipinki, który zajął wysokie piąte miejsce z czasem 32:43. Rewelacyjnie pobiegała na tym dystansie Matylda Kowal z Runrzeszow.pl, która była najlepsza wśród 63 kobiet. Wyprzedziła na mecie swoje rywalki niemal o dwie minuty osiągając czas 33:55. Drugie miejsce zdobyła Katarzyna Albrycht z Krościenka Wyżnego a trzecie Anna Wojna z Łużnej reprezentantka ULKS Lipinki.

W biegu na 5 km mężczyzn triumfował Tibor Sahdjda z Bardejowa z czasem 15:25, drugi był Kamil Gurdak z MKS Stal Nowa Dęba, a trzeci Sylwester Lepiarz z Wronowa. Najlepszym zawodnikiem powiatu gorlickiego na tym dystansie był Marcin Górka z Krygu, który przybiegł 11. z czasem 17:59.

Wśród kobiet na tym dystansie podobnie jak rok temu zwyciężyła Sara Marmon z Nowego Sącza reprezentująca AZS AWF Kraków. Druga była Marta Prajzner z Krościenka Wyżne go, a trzecia Joanna Olchawa z Krakowa. W biegu na 5 km z naszych zawodniczek najszybciej pobiegła Agnieszka Żelazny z Gorlic, zajmując VIII miejsce. Również i na tym dystansie nie zabrakło wielu naszych biegaczy.

- Biegłem rok temu. Było super. Teraz nawet nie miałem nawet czasu przygotować się do biegu. Startuje po prostu z marszu. Pogoda doskonała. To świetna impreza i zachęcam wszystkich do biegania - powiedział nam biegnący na 5 km Dariusz Piekarz z UKS Orliki Ropica Polska. Impreza zakończyła się w hali OSiR, gdzie przedstawiciele władz miasta oraz powiatu wręczyli najlepszym zawodnikom dyplomy, puchary, nagrody pieniężne i rzeczowe oraz złożyli życzenia noworoczne.