WIDEO: Trzy Szybkie
Demontaż pomnika króla Kazimierza Wielkiego to jeden z elementów trwającej od ponad roku rewitalizacji śródmieścia Bochni. W ramach zaplanowanych prac, zostanie przeprowadzona pełna konserwacja figury monarchy wykonanej z wapienia pińczowskiego.
- To cenne dzieło sztuki o dużych walorach artystycznych, wymaga szczególnej uwagi, dlatego wszystkie prace konserwatorskie będą wykonywane pod kierunkiem dyplomowanego konserwatora zabytków – mówi Tomasz Ryncarz, naczelnik wydziału promocji magistratu Bochni.
Renowacja w specjalistycznej firmie powinna potrwać kilka tygodni.
Pomnik króla Kazimierza Wielkiego w Bochni wzniesiono w 1871 roku na fali patriotycznego ożywienia, związanego z odkryciem w katedrze wawelskiej szczątków tego ważnego dla rozwoju Polski monarchy. 24 października 1870 roku Rada Miejska w Bochni podjęła następującą uchwałę: „Na głównym Rynku Bochni wystawiony ma być pomnik na cześć Króla Polskiego JMĆ Kazimierza Wielkiego, któren był ojcem i wielkim dobrodziejem miasta Bochni”.
Wykonany z wapienia pińczowskiego pomnik Kazimierza Wielkiego w Bochni jest dziełem Walerego Gadomskiego (1833-1911), profesora rzeźby w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a prac nad jego powstaniem doglądam sam Jan Matejko, który osobiście zaangażował się w powstanie pomnika. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 29 maja 1871 roku.
Pierwszej poważnej renowacji i zmian otoczenia pomnika dokonano w 1933 roku. Okazją ku temu były uroczyste obchody 600-lecia wstąpienia na tron Kazimierza Wielkiego. Od 1964 roku, czyli od czasu przebudowy rynku, pomnik przez następne ćwierćwiecze miał zupełnie inny wygląd. Wtedy to obok pomnika założono skwer. W 1988 roku podczas kolejnej konserwacji rzeźby zrekonstruowano cokół według pierwotnego wzoru. Ostatniego raz pomnik demontowany był dość niedawno bo w 2000 roku, kiedy to dokonano jego oczyszczenia i konserwacji.
Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ
