FLESZ - Kolejna próba oszustwa w sieci

Umowa zawarta między gminą Borzęcin a Krajowym Rejestrem Długów ma na celu poprawę ściągalności zobowiązań finansowych. Dłużnicy będą wpisywani na ogólnodostępną listę Krajowego Rejestru Długów.
- Oznacza to, że banki odmówią im kredytu, sklepy sprzedaży na raty, a operatorzy telewizji kablowej, telefonii komórkowej czy internetu mogą odstąpić od podpisania z nimi umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych i multimedialnych - czytamy w komunikacie na stronie gminy.
Obecnie wszelkie pisma finansowe gminy Borzęcin mają być opatrywane pieczęcią, informującą o współpracy z KRD. Zanim dany dłużnik zostanie wpisany na listę KRD, dostanie upomnienie z odpowiednią pieczęcią ostrzegawczą.
Dłużnika można wpisać do KRD, gdy zobowiązanie jest wymagalne od co najmniej 30 dni i upłynął co najmniej miesiąc od poinformowania go o zamiarze wpisu do KRD. Gmina Borzęcin wysyła upomnienie, gdy zadłużenie przekroczy 200 zł.
- Jeśli suma wyszczególniona w upomnieniu nie zostanie opłacona w wyznaczonej wysokości i czasie, nazwisko dłużnika trafi do Krajowego Rejestru Długów i pozostanie na tej liście aż do całkowitej spłaty należności - informuje dalej urząd. W sytuacjach losowych można wystąpić do gminy z wnioskiem o przesunięcie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty.
- Współpraca samorządu z KRD pomaga skutecznie chronić finanse gmin - uważa Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska z Krajowego Rejestru Długów. Na koniec czerwca 2021 gmina Borzęcin miała ponad 5,3 mln zł przeterminowanych należności.
W Bochni umowa z KRD przyniosła efekty
Bochnia zawarła umowę z Krajowym Rejestrem Długów pod koniec 2012 r. Do Krajowego Rejestru Długów wpisywane są osoby fizyczne i przedsiębiorcy, którzy zalegają wobec miasta z płatnościami np. za dzierżawę, najem czy użytkowanie wieczyste. - Skuteczność windykacji wzrosła po wysłaniu wezwań do zapłaty zaopatrzonych w pieczęć prewencyjną z informacją o przekazaniu wierzytelności do KRD - mówi Andrzej Koprowski z urzędu miasta Bochnia.
Nie wszystkie zobowiązania wobec samorządu obejmuje umowa z KRD. - Nie ma możliwości wpisywania do Krajowego Rejestru Długów zaległości z tytułu podatków lokalnych takich jak: podatek od nieruchomości, rolny, leśny, podatku od środków transportowych czy też opłaty z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi - zastrzega Koprowski.
Wpis na listę KRD jest zgodny z prawem. Upoważnia do tego ustawa z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych.
Gmina Tarnów znalazła sposób na dłużników śmieciowych
Nieco inny sposób na walkę z dłużnikami znaleziono w Tarnowie. Gmina Tarnów wyliczyła, że zaległości z tytułu nieuiszczonych opłat za odbiór odpadów przez mieszkańców wynoszą prawe milion złotych.
Urzędnicy postanowili odzyskać zaległości poprzez wystawianie tzw. tytułu wykonawczego. W ten sposób pieniądze na koncie osób zalegających z płatnością, mogą zostać zajęte przez urząd skarbowy na poczet spłaty wierzytelności.
- Malownicze trasy rowerowe w okolicach Bochni i Brzeska. Propozycje na wakacje
- "Mistrzowie parkowania" w Bochni [ZDJĘCIA]
- Galeria Odyseja w Brzesku oficjalnie otwarta. Sklepy oferują promocje
- Jak wyglądał Rynek w Bochni przed rewitalizacją i wycinką starych drzew?
- Bochnia. Nowo posadzone drzewa i krzewy na Rynku zazieleniły się, choć nie wszystkie
- Bochnia. Jerzy Owsiak otwarł pododdział noworodkowy im. WOŚP w bocheńskim szpitalu