Poświęcone jest jednej z tajemnic chrześcijaństwa - przemianie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.
- Boże Ciało to dzień poświęcony Najświętszemu Sakramentowi. Wierni uczestniczą w tym dniu w mszy świętej i procesji, która zatrzymuje się przy czterech ołtarzach - tylu, ilu było ewangelistów. Odczytują też fragmenty Ewangelii - tłumaczy ks. Edward Baniak, proboszcz parafii Arka Pana w krakowskiej Nowej Hucie. - Istotą jest wspólne przeżywanie tego święta. Parafianie nie idą tylko wokół kościoła, ale przemierzają osiedla i wioski. Śpiewa chór, a dzieci sypią kwiaty. To piękne święto - dodaje.
Z uroczystościami Bożego Ciała wiążą się różne zwyczaje i wierzenia ludowe. Dawniej szczególne własności przypisywano zebranym kwiatom i gałązkom, które dekorowały ołtarze. Po przejściu procesji wierni zabierali takie gałązki do domów.
Uroczystość Bożego Ciała wprowadził w 1246 r. biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii. Papież Urban IV w 1264 r. ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła powszechnego. Na termin obchodów wyznaczył czwartek. W ogłoszeniu bulli przeszkodziła jednak śmierć papieża. Do kalendarza świąt Boże Ciało wprowadził więc dopiero papież Jan XXII w 1317 r. Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w drugiej połowie XIII w. w Kolonii w Niemczech. W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało świętowano w diecezji krakowskiej. Procesje zaczęły się dopiero 100 lat później.