Boże Ciało. Zaczęło się od cudu w Bolsenie

(GS)
Fot. Adam Wojnar
W czwartek obchodzimy Boże Ciało. W kościołach w całej Polsce w tym dniu odbywają się tradycyjne procesje. Z barwnych i okazałych słynie Kraków. Pierwsza procesja Bożego Ciała w Polsce odbyła się właśnie pod Wawelem, w 1320 r. Kolejna wyruszy o 9 rano z katedry na Wawelu.

Boże Ciało to święto Eucharystii. Uroczystościom w tym dniu od samego początku towarzyszyły widowiska religijne, najczęściej sceny związane z historią zbawienia, jak np. upadek pierwszych rodziców, Ostatnia Wieczerza, Męka Pańska itp. Polską „specjalnością” są dekoracje ołtarzy, przy których zatrzymuje się procesja.

W Krakowie ołtarze będą ustawione przy kościele św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy Bazylice Mariackiej. Przy każdym z ołtarzy odczytany zostanie fragment Ewangelii. Dekoracje ołtarzy nawiązują do tematów najbardziej aktualnych w danym roku. W tegorocznej procesji w Krakowie, która odbywa się pod hasłem „Idźcie i głoście”, wierni wspominać będą rocznicę objawień fatimskich i koronacji obrazu na Jasnej Górze.

„Będziemy gorąco prosić Maryję, Niewiastę Eucharystii, aby kierowała nas do Jezusa, obecnego w znaku chleba i prowadzącego swój Kościół po drogach historii. Chcemy od Niej uczyć się miłości do Jezusa i wrażliwości na potrzeby ludzi, jak tego uczył św. Brat Albert i inni święci i błogosławieni naszego Miasta.” - napisał w liście do wiernych abp Marek Jędraszewski.

Inspiracją do ustanowienia święta Bożego Ciała były między innymi objawienia, jakie miała bł. Julianna, żyjąca w XIII w. zakonnica z belgijskiego miasta Liege. Wizje Julianny stały się podstawą do ustanowienia przez biskupa Liege święta Bożego Ciała na terenie diecezji.

Mimo poparcia papieża nie znalazły one jednak zrozumienia wśród kościelnych dostojników. Ich nieufność przełamał dopiero tzw. cud w Bolsenie, który wydarzył się w 1263 roku. Wówczas to odprawiający mszę świętą ksiądz, wziąwszy do ręki hostię, stwierdził, że opłatek krwawi. O cudzie wkrótce dowiedział się papież Urban IV, który ustanowił święto Bożego Ciała w całym Kościele katolickim.

WIDEO: Mówimy po krakosku (odc. 7). Co oznacza słowo "ducka"?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Wideo

Materiał oryginalny: Boże Ciało. Zaczęło się od cudu w Bolsenie - Dziennik Polski

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cytat

"religia jest dla ludzi bez rozumu"

K
Kr@k

W mieszkaniu mam XXI wiek, a za oknem XIII.

r
rano

.......................

w
wykasowali

i to sie nazywa demokracja i wolnosc slowa bez cenzury

z
zamieszanie

Boże Ciało
Boże Ciało (inaczej - Święto Ciała i Krwi Pańskiej) w Kościele katolickim: uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach może być obchodzone w inny dzień.

Święto to zostało ustanowione na skutek widzeń bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. takie święto dla diecezji Liege. W 1252 r. zostało ono rozszerzone na Germanię. W 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Orvieto, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił to święto dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny wprowadzenia tego święta wskazał: zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia. Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym święto nie zostało ustanowione. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach.

W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto bp Nanker w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

W Polsce obchody świętą wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty z każdej z Ewangelii związane tematycznie z Eucharystią.

Dodaj ogłoszenie