Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE [przycisk]g[/przycisk]
Duży wzrost zainteresowania służbą wojskową
Napad Rosji na Ukrainę wyzwolił w Polakach olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. Skuteczne działania ukraińskiej obrony terytorialnej spowodowały zmianę postrzegania i naszych Wojsk Obrony Terytorialnej.
- To nie są panowie i panie, którzy chcą pobiegać z karabinem po lesie i zabawić się w wojnę, tylko ochotnicy, którzy chcą zostać żołnierzami, by w razie potrzeby bronić kraju
- mówi por. Adam Trębacz. - W styczniu mieliśmy 40 ochotników, teraz blisko 150. Rekruterzy 11. MBOT sami przyznają, że telefony dzwonią praktycznie o każdej porze dnia i nocy - dodaje.
W 2022 r. są przewidziane kolejne szkolenia podstawowe i wyrównawcze, które odbędą się w maju, czerwcu, wrześniu i listopadzie.
Więcej batalionów WOT w Małopolsce
Duże zainteresowanie powoduje, że batalionów WOT będzie przybywać. W ubiegłym roku Minister Obrony Narodowej podpisał list intencyjny z burmistrzem Limanowej w sprawie powstania w tym mieście nowego batalionu lekkiej piechoty.
- To tu docelowo będzie 650 żołnierzy 11. MBOT, tyle samo w batalionie w Tarnowie
- wylicza por. Adam Trębacz.
Zainteresowani służbą w batalionach znajdą także miejsca w podkrakowskiej Rząsce oraz w już istniejącym batalionie w Oświęcimiu, który docelowo także ma liczyć 650 żołnierzy. Siedzibę ma w koszarach wojskowych, które wcześniej przez 10 lat stały opustoszałe po likwidacji poprzednich jednostek.
- W tej chwili w całej 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy 1400 żołnierzy - dodaje porucznik Trębacz.
Szkolenia w Rząsce pod Krakowem
Kandydaci na żołnierzy, którzy zgłosili się w ostatnich tygodniach po umundurowaniu i pobraniu sprzętu w siedzibie brygady w Rząsce odbyli testy sprawności fizycznej, a następnie rozpoczęli 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze.
W ramach pierwszych zajęć rekruci zaznajamiali się m.in. z obsługą broni, karabinka MSBS Grot. - Kolejne dni szkolenia ochotnicy spędzą w garnizonowych ośrodkach szkoleniowych. Instruktorzy największy nacisk położą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy - dodaje por. Adam Trębacz.
Jak podkreśla, zajęcia taktyczne, które łączą wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi na polu walki prowadzą bardzo doświadczeni instruktorzy. Szkolenia kończą się egzaminem końcowym, tak zwaną „pętla taktyczną”.
A w sobotę, 2 kwietnia o godz. 11 na placu Tysiąclecia w Chrzanowie, młodzi żołnierze, którzy ostatnio dołączyli do szeregów WOT złożą uroczystą przysięgę wojskową.
Zainteresowani służbą mogą kontaktować się z rekruterem na dedykowanej stronie interneowej
TUTAJlub z najbliższą Wojskową Komendą Uzupełnień.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Znane kobiety związane z Oświęcimiem i powiatem oświęcimskim
- Oświęcim przed 10 laty w kamerach Google Street View
- Oferty pracy PUP w Oświęcimiu, które nie wymagają wysokich kwalifikacji
- Nowy, duży sklep przy ul. Chemików Oświęcimiu już na finiszu
- Krakowska filharmonia uświetniła święto kobiet oświęcimskich seniorów
FLESZ - Putin jak Hitler, a armia rosyjska jak SS
