Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzesko ma szpital przyjazny dziecku

Małgorzata Więcek-Cebula
Jacek Sysło oddziałem ginekologiczno-położniczym szpitala w Brzesku kieruje od kilku lat. Zmiany to m.in. jego zasługa
Jacek Sysło oddziałem ginekologiczno-położniczym szpitala w Brzesku kieruje od kilku lat. Zmiany to m.in. jego zasługa Małgorzata Więcek-Cebula
Tytułem szpital przyjazny dziecku może pochwalić się już brzeska lecznica. To nagroda między innymi za to, że na porodówce odnowiono sale oraz wyposażono je w wysokiej klasy sprzęt medyczny. Taki certyfikat mają w tym momencie tylko trzy placówki w Małopolsce. Oprócz Brzeska także Sucha Beskidzka i Limanowa. W Polsce takich szpitali jest zaledwie 80.

Czytaj także: Tarnów: przeszła zawał w pociągu. Nieznajoma uratowała jej życie

Szpital przyjazny dziecku to placówka, gdzie matka może przebywać zaraz po porodzie razem ze swoim dzieckiem, preferowane jest karmienie piersią a dokarmianie butelką to absolutna ostateczność.
W takim szpitalu personel zawsze jest do dyspozycji rodzących, służy radą i pomocą przez całą dobę. To w końcu szpital, który dysponuje odpowiednim sprzętem medycznym najwyższej klasy a sale porodowe są przytulne i kolorowe.

Wprowadzenie udoskonaleń, które pozwoliły brzeskiemu szpitalowi znaleźć się w gronie najlepszych, trwało od dawna. - Były to nie tylko szkolenia, jakie przeszedł cały personel, ale też systematyczna modernizacja oddziału - wyjaśnia Ewa Chmielarz, pielęgniarka oddziałowa oddziału ginekologiczno-położniczego brzeskiego szpitala.

Dziś każda z sal to przytulne pomieszczenie, w którym oprócz łóżka dla matki i niemowlaka jest sporo pomocnych urządzeń. Oddział wyposażony jest bowiem w specjalne fotele do karmienia i nowoczesne przewijaki. To jednak nie wszystko. W każdym pokoju są też broszury zawierające informacje potrzebne matkom, zaraz po wyjściu ze szpitala a także kilka dni później.

Nowością jest też sala edukacyjna, z wygodnym zestawem wypoczynkowym i telewizorem, gdzie kobiety mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat opieki nad noworodkiem.

Nie bez znaczenia jest również funkcjonujące przy lecznicy całodobowe pogotowie laktacyjne, którego personel ma najwyższe międzynarodowe certyfikaty, a także najwyższej klasy szkoła rodzenia. Wszystkie te udoskonalenia powodują, że na poród w tej lecznicy decyduje się coraz więcej osób. I nie są to tylko mieszkanki powiatu brzeskiego.

- Sporo pacjentek mamy spoza naszego terenu, z Bochni, Nowego Wiśnicza, Nowego Sącza czy Tarnowa - wylicza Ewa Chmielarz.

Co roku w tym szpitalu na świat przychodzi ponad osiemset noworodków. W oddziale pracuje 25 położnych mających odpowiednie kwalifikacje i sześciu doświadczonych ginekologów.

Kraków: Nauka tańca na rurze [ZDJĘCIA]

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska