Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzesko. Oddział ginekologiczno-położniczy ciągle zamknięty, pojawiły się nawet plotki o planach jego likwidacji

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Brzeska porodówka jest nieczynna już blisko trzy miesiące. Z powodu epidemii koronawirusa, oddział został zamknięty 31 marca, podobnie jak kilka innych. Wszystkie dawno wznowiły już działalność za wyjątkiem oddziału ginekologiczno-położniczego z pododdziałem noworodkowym. Dlaczego?

FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

od 16 lat

Na przełomie marca i kwietnia w brzeskim szpitalu z powodu koronawirusa na kwarantannie przebywało 125 osób personelu medycznego (SARS-CoV-2 stwierdzono u 33 osób z personelu i u 7 pacjentów). Zawieszono wtedy działalność oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, bloku operacyjnego, chirurgii ogólnej oraz rehabilitacji. Jako ostatni zawieszono oddział ginekologiczno-położniczy. Chociaż koronawirusa nie wykryto wśród jego personelu, pojawił się problem w obsadzie lekarzy anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych. Ich obecność jest niezbędna m.in. podczas cięć cesarskich.

Brzeska porodówka do likwidacji?

Po kilku tygodniach szpital wznowił pracę oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, bloku operacyjnego, chirurgii ogólnej oraz rehabilitacji. Nadal jednak nie funkcjonuje porodówka, co wywołało spekulacje na temat zamierzeń dyrekcji placówki.

Jeden z brzeskich portali internetowych zasugerował wręcz, że porodówka pozostanie zamknięta do końca roku, a według najczarniejszego scenariusza należy się liczyć z jej likwidacją, gdy opinia publiczna „stopniowo przyzwyczai się do myśli, że w brzeskim szpitalu nie ma porodówki”. Dyrekcja szpitala w Brzesku stanowczo ucina tego rodzaju plotki.

- Przyczyną zamknięcia oddziału ginekologii i położnictwa z pododdziałem neonatologicznym jest ciągle ta sama: braki kadrowe uniemożliwiające funkcjonowanie całego oddziału w trybie hospitalizacji całodobowej zgodnie z umową z NFZ i przepisami określonymi w rozporządzeniu ministra zdrowi - wyjaśnia Monika Mikołajek-Burek, rzecznik prasowy szpitala w Brzesku.

Początkowo problem dotyczył opieki anestezjologicznej (rozporządzenie ministra zdrowia ogranicza możliwość pracy lekarzy w wielu miejscach, medycy dostają w zamian rekompensatę za pracę w placówce macierzystej). Obecnie brzeski szpital nie może również zagwarantować pełnej obsady specjalistów w części noworodkowej oddziału (jeden z neonatologów odchodzi na emeryturę).

Rzeczniczka szpitala zapewnia, że czynione są „wielokierunkowe działania w celu stworzenia warunków do przywrócenia działalności oddziału”. Na razie nie da się jednak określić, czy i kiedy to nastąpi. - Priorytetem w funkcjonowaniu oddziału jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa ciężarnej i noworodkowi, a dopóki nie będziemy w stanie tego bezpieczeństwa zagwarantować, poprzez pełną obsadę personelu medycznego, zgodnie z wymogami, działalność oddziału nie może zostać przywrócona - wyjaśnia Monika Mikołajek-Burek.

Na przestoju zyskuje bocheński szpital

W obecnej sytuacji, pacjentki z powiatu brzeskiego mogą korzystać m.in. z oddziału ginekologiczno-położniczego w Bochni. Bocheńska porodówka ma zresztą wysoką renomę. W 2019 roku w rankingu przygotowanym przez Fundację Rodzić po Ludzku zajęła szóste miejsce w Polce i pierwsze w Małopolsce. Nie bez powodu liczba porodów w Bochni ciągle rośnie. W 2015 roku notowano tam tysiąc porodów, w 2018 - 1277, a w 2019 już 1500. Dla porównania w minionym roku w Brzesku zanotowano 520 urodzeń.

Wygląda na to, że bocheński szpital już zyskał na kłopotach brzeskiego. W 2020 roku (do 16 czerwca) na tamtejszej porodówce zanotowano już 971 porodów, podczas gdy w Brzesku do czasu zawieszenia oddziału było ich tylko 113.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska