Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzesko. Warsztaty Terapii Zajęciowej walczą o swój los [WIDEO]

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Warsztaty terapii zajęciowej znalazły się w dramatycznej sytuacji. Od siedmiu lat nie zwiększa się dotacja PFRON dla placówki

WIDEO: Warsztaty Terapii Zajęciowej walczą o swój los

Autor: Robert Gąsiorek, Gazeta Krakowska

- Przychodzę tutaj już 15 lat. Lubię to miejsce, bo są życzliwi ludzie. Nauczyłam się wzornictwa. Nie wyobrażam sobie mojego życia bez uczestnictwa w tych warsztatach - mówi Kinga Maklas o warsztatach terapii zajęciowej w Brzesku. Z innymi uczestnikami WTZ obawia się, że któregoś dnia zostaną zamknięte drzwi do placówki. Wszystko przez jej fatalną sytuację finansową.

- Na jednego z naszych podopiecznych Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych daje 1370 złotych dotacji miesięcznie. Kwota ta nie zmienia się już od siedmiu lat, a koszty działalności i mediów znacznie wzrosły - wylicza Edward Pabian, kierownik WTZ w Brzesku.

Przez ostatnie lata musiał ograniczać wydatki. Boi się, że w związku z tym nie uda mu się zatrzymać wykwalifikowanych pracowników w placówce. - Zarabiają teraz u mnie po 1700 złotych netto. Nie ma funduszy na podwyżki. A gdy pracownicy odejdą, to cały nasz ośrodek wiele straci - przekonuje Edward Pabian.

Pracownicy na razie nie myślą o takim rozwiązaniu. - Gdyby praca nie sprawiała mi satysfakcji, to pewnie by mnie tutaj już nie było. Nie ukrywam, że zarobki za ciężką pracę, którą wykonujemy, są demotywujące - mówi Anna Jarosińska, instruktorka w WTZ w Brzesku.

Przedstawiciele warsztatów terapii zajęciowej z całej Polski postanowili zaprotestować i zażądać zwiększenia dotacji na prowadzenie takich placówek. W działaniach wspiera ich ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, którego Fundacja im. Brata Alberta od wielu lat opiekuje się osobami niepełnosprawnymi pod Krakowem.

- Odmawianie rewaloryzacji dotacji, skazuje takie placówki na ciche wygaszenie. Nie chodzi o żadne wielkie kwoty. Dla budżetu Ministerstwa Pracy i PFRON to maleńka kropelka, a dla dziesiątków tysięcy niepełnosprawnych uczestników WTZ oznacza być albo nie być - mówi kapłan.

PFRON po pierwszych protestach postanowił od 1 lipca podwyższyć dotację o 100 zł na jednego uczestnika. - To nie załatwi problemu. Nam potrzeba co najmniej dwa razy tyle. Nie poddamy się i będziemy walczyć o przyszłość naszych podopiecznych - podkreśla Edward Pabian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska