MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozdano Statuetki Podolańskie 2024. Ponad 200 osób na Festiwalu Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych pod Krakowem

Barbara Rotter-Stankiewicz
Na 21. Festiwal Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych przyjechało ok. 200 osób. Nagrody przyznano w kilku kategoriach, ale najważniejsza była wspólna zabawa
Na 21. Festiwal Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych przyjechało ok. 200 osób. Nagrody przyznano w kilku kategoriach, ale najważniejsza była wspólna zabawa zdjęcia: fot. Barbara Rotter-Stankiewicz, materiały Centrum Kultury w Gdowie
W Podolanach, wiosce koło Gdowa odbyło się już 21 Festiwali Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych. Każdy z nich był inny – zmieniali się artyści i prezentacje, czasem uczestników było mnóstwo i reprezentowali różne kraje od Bułgarii i Danii po Ukrainę, ale było i bardziej kameralnie. Bywało upalnie i słonecznie albo burzowo, deszczowo i zimno. Jedno wciąż jest takie samo: atmosfera podolańskiej imprezy, pełna radości, uśmiechu i z dobra. To ewidentnie genius loci…

Tak było i podczas ostatniego dwudniowego spotkania, w którym uczestniczyli podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Środowiskowej i fundacji m.in. z Gorlic, Ryków, Kielc, Sułkowa, Warszawy, Haczowa, Tarnowa, Krakowa, Odrowąża, Brzeska, Brzezia, Bobrowej Woli, Śledziejowic, Dębicy. Nie zabrakło też reprezentantów najbliższej okolicy, czyli Zagórzan i samych gospodarzy. Na zaproszenie organizatora imprezy, którym niezmiennie jest Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Podolanach, odpowiedziało w sumie 16 placówek – do nadrabiańskiej wsi przyjechało ponad 200 artystów wraz z opiekunami.

Gospodarzy - pracowników WTZ - wspomagali wolontariusze: harcerze z Marszowic, uczniowie z Niegowici, seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nad bezpieczeństwem czuwały m.in. siostry z gdowskiej stacji Caritas. Zadbano również, by nikt nie był głodny – mimo obfitego obiadu, wspólnie przygotowana sałatki i kiełbaski z grilla cieszyły się powodzeniem.

Środa (12 czerwca) pierwszy dzień pobytu, przeznaczony był na konkursy, zabawy sportowe i artystyczne, warsztaty kulinarne, przejażdżki samochodami terenowymi, w których nie przeszkadzała pogoda, bardziej pasująca do listopada niż do czerwca. Listę atrakcji zamknął zorganizowany w gdowskim „Babim Lecie” wielki bal, który trwał od godz. 17 do godz. 22. Wszyscy bawili się znakomicie.

Drugi dzień festiwalu to już występy zespołów oceniane przez jury, któremu przewodniczyła Edyta Trojańska-Urbanik, teatrolog, a w jego skład weszli również: Wioletta Chmiela – dyrektor Centrum Kultury w Gdowie, Anna Suchoń – plastyk z CK, Natalia Obruśnik – instruktor tańca w Studiu „Dance Omnia” i prowadzący imprezę Marcin Korbut, dyrektor SP w Szczytnikach. Jurorzy nie mieli łatwego zadania, bo - jak podkreślali - wszystkie grupy zasługiwały na nagrody, bo każda z nich zaprezentowała niezwykle ważne elementy.

Ostatecznie Statuetki Podolańskie w kategorii wokalno-instrumentalnej zdobyli artyści z WTZ w Gorlicach, którzy zaprezentowali wiązankę polskich przebojów. Na drugim miejscu znaleźli się gospodarze – WTZ w Podolanach, a na trzecim WTZ w Rykach. W kategorii scenicznej najwyżej oceniono: Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech” z Kielc za spektakl „Bar, czyli wspomnienie”, Teatr Drużyna z Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Nie Tylko” w Warszawie, Środowiskowy DPS w Brzeziu.

Były też cenne wyróżnienia, które zdobyli: WTZ w Brzesku „Szał Dzika” (za najpiękniejsze kostiumy i dekoracje), WTZ z Bobrowej Woli zespół „Radocha” (za najlepsze wrażenia artystyczne), Fundacja „Cor et Aminus” (za taniec i choreografię przedstawienia „Upiór w Operze”). Ale najważniejsze nie były nagrody, lecz wspólna zabawa. Uśmiech i radość widać było zarówno na scenie, jak i wśród publiczności oklaskującej artystów i wspomagającej ich na wszelkie sposoby.

Tak było również podczas występu gwiazdy wieczoru – „Orkiestry Baczków” pod kierunkiem Wojciecha Zwierniaka. Marsze, piosenki z filmów-dobranocek i inne chwytliwe motywy zachęciły do wspólnego śpiewu. Jedna z uczestniczek podolańskich WTZ zaśpiewała z orkiestrą i wokalistą. Bez bisów się nie obyło.

Ogłoszenie wyników wzbudziło ogromne emocje – były okrzyki radości i łzy szczęścia. Nagrody, dyplomy i statuetki wręczał laureatom Zbigniew Wojas, wójt gminy Gdów, a zarazem założyciel Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach, działającej od roku 1997 oraz Bogusława Słońska z PFRON i Krystyna Solak-Surowiec – prezes FON w Podolanach. Gospodarz gminy zaprosił wszystkich na przyszłoroczny festiwal.

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska