Pięcioro reprezentantów krakowskich klubów i jedna zawodniczka z tarnowskiego klubu, ale mieszkająca pod Wawelem, wystąpią w 10. World Games (Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich), które od 20 do 30 lipca odbywać się będą we Wrocławiu i czterech innych miastach.
O 222 komplety medali rywalizować będzie 3,5 tys. sportowców ze 112 krajów (rekord w historii tych imprez). Zmagania toczyć się będą w 202 konkurencjach w 36 dyscyplinach na 24 arenach we Wrocławiu i po jed- nej w Jelczu-Laskowicach, Szymanowie, Świdnicy i Trzebnicy.
World Games organizowane są od 1981 roku, zawsze rok po letnich igrzyskach olimpijskich. Mają za zadanie promocję dyscyplin nieolimpijskich, co umożliwiłoby włączenie ich do programu IO. Polscy sportowcy startowali w siedmiu ich edycjach, zdobywając 33 medale (10-9-14).
W tym roku nasza reprezentacja liczyć będzie 293 sportowców. Szanse na medale mają m.in. we wspinaczce sportowej, żużlu i tróboju siłowym.
Wrocław jako gospodarz World Games włączył do ich programu cztery dyscypliny: futbol amerykański, kickboxing, wioślarstwo halowe i żużel. Ich wyniki nie będą się liczyć w klasyfikacji medalowej, a ci, którzy staną na podium, otrzymają inne, nieco mniejsze od pozostałych medale.
Kraków podczas World Games będzie reprezentowany przez sportowców uprawiających futbol amerykański, wspinaczkę sportową, lacrosse i squash.
W naszym wykazie kadrowiczów uwzględniliśmy świetną specjalistkę od wspinaczki na czas Klaudię Buczek, która nadal reprezentuje barwy KU AZS PWSZ Tarnów, ale mieszka teraz w Krakowie. W World Games w Cali była szósta, ma na koncie wiele sukcesów, w tym tytuł mistrzyni świata juniorek w 2010 roku i wicemistrzyni świata seniorek w 2014 roku.
- W bieżącym sezonie jestem jednak w trochę gorszej formie niż w poprzednich - mówi Buczek. - W mistrzostwach Europy we Włoszech zajęłam dopiero 22. miejsce. Mój najlepszy tegoroczny wynik to dziesiąta lokata w Pucharze Świata w Chinach. Fizycznie czuję się dobrze, ale nie ma to przełożenia na wyniki. Dlategowe Wrocławiu na medal nie liczę. Chciałabym jednak awansować do czołowej ósemki. Może się rozkręcę w drugiej części tegorocznego sezonu.
Uprawiający squash Mateusz Kotra mieszka w Rzeszowie, ale jest zawodnikiem krakowskiego klubu.
Futbol amerykański: Łukasz Korpak (rocznik 1995, Kraków Football Kings); wspinaczka sportowa: Klaudia Buczek (1991, KU AZS PWSZ Tarnów), Maciej Dobrzański (1990, Korona Kraków) i Andrzej Mecherzyński-Wiktor (1984, CW Reni-Sport Kraków); lacrosse: Karolina Czarnota (1993, Kraków Queens), squash: Mateusz Kotra (1990, Squash4You Kraków).
Reprezentanci z Krakowa
Follow https://twitter.com/sportmalopolska#TOPSportowy24
- SPORTOWY PRZEGLĄD INTERNETU