Było kino "Uciecha", będzie dyskoteka. Mieszkańcy w strachu...

  Było kino "Uciecha", będzie dyskoteka. Mieszkańcy w strachu

  Anna Agaciak, Piotr Tymczak

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W pomieszczeniu dawnego kina Uciecha będzie dyskoteka

  W pomieszczeniu dawnego kina Uciecha będzie dyskoteka ©Andrzej Banaś

  To potwierdzona informacja, że w budynku przy ul. Starowiślnej 16 po dawnym kinie "Uciecha" powstaje wielki klub muzyczny.
  W pomieszczeniu dawnego kina Uciecha będzie dyskoteka

  W pomieszczeniu dawnego kina Uciecha będzie dyskoteka ©Andrzej Banaś

  Po otwarciu mają tam przychodzić na nocne imprezy setki młodych ludzi.

  Inwestycja wzbudza duże poruszenie wśród okolicznych mieszkańców i instytucji. Wszyscy obawiają się hałasu, jaki może emitować głośna muzyka w nowej dyskotece. Ludzie martwią się też, czy po przebudowie wnętrze budynku nie utraci swojego zabytkowego charakteru. Jak się dowiedzieliśmy, założone przez mieszkańców Stowarzyszenie Kraków-Prawo-Bezpieczeństwo zwróciło się do Wydziału Architektury Urzędu Miasta Krakowa o wszczęcie postępowania w sprawie nieprawidłowości dotyczących realizacji inwestycji.

  - Dokumentację projektową związaną z inwestycją zatytułowano "Przebudowa i remont istniejącego lokalu muzyczno-rozrywkowo - gastronomicznego". Tymczasem ostatnio prowadzono tam kinoteatr, a więc działalność kulturalną. Wygląda na to, że Wydział Architektury wydał zezwolenie, nie biorąc pod uwagę, że wnioskodawca zamierza zmienić sposób użytkowania obiektu- mówi Agnieszka Karbowska ze Stowarzyszenia Kraków-Prawo-Bezpieczeństwo.

  Mieszkańcy zaniepokojeni są również tym, czy odpowiednio zostały zabezpieczone wszelkie detale budynku po dawnym kinie "Uciecha", wpisanego do rejestru zabytków.

  Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków, przyznaje, że 21 sierpnia w kinie Uciecha została przeprowadzona kontrola przez pracowników jego urzędu. Powód? Dotarły do nich sygnały, że w zabytkowych wnętrzach dzieje się coś złego. Sprawdzali więc, czy prace przebiegają zgodnie z wydanym wcześniej pozwoleniem konserwatorskim.

  - Żadnych nieprawidłowości jednak nie stwierdzili - mówi konserwator. W głównej sali kinowej nie kuto ścian, na których pod tynkiem mogły zachować sie zabytkowe polichromie. Wykonawca remontu wykorzystał stare rusztowanie boazerii do ułożenia na ścianach materiału wygłuszającego.Mimo to działacze stowarzyszenia najbardziej obawiają się hałasu.

  - Ten sam właściciel prowadzi klub przy ul. Kościuszki. Wiemy, że tam mieszkańcy mają już dość z powodu zakłócania ciszy przez osoby chodzące do tej dyskoteki. Obawiamy się, że w przypadku klubu w dawnym kinie "Uciecha" będzie podobnie - mówi Agnieszka Karbowska. Lista osób i instytucji zabiegających o zbadanie inwestycji jest długa. - To ponad 80 podpisów nie tylko osób prywatnych, ale też wspólnot mieszkaniowych i instytucji z ul. Starowiślnej, m.in. Stary Teatr i Zgromadzenie Sióstr Urszulanek - wylicza Karbowska.

  - Mamy pozwolenie na budowę - podkreśla mężczyzna podający się za właściciela nowego klubu. Uspokaja, że mieszkańcy nie muszą się obawiać hałasu, bo ściany są wyciszone specjalną wełną.

  - Na pewno zapewnimy porządek na terenie klubu, tak jak to jest przy ul. Kościuszki, gdzie pilnują go ochroniarze. Nie możemy brać natomiast odpowiedzialności za to, co dzieje się poza lokalem - przekonuje.

  Także Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego po skargach mieszkańców przeprowadził kontrolę inwestycji. Jak informuje insp. Małgorzata Boryczko, stwierdzono niedostateczne zabezpieczenie terenu budowy, niezgodną treść tablicy informacyjnej i ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy. Za te nieprawidłowości kierownik budowy został ukarany grzywną.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!  Pogryzł kontrolera MPK, nie wiedział, że ma HIV

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Społeczna swołocz

  Cyr4x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 21

  Samo społeczniackie starszeństwo w tych kamienicach mieszka pewnie, to i robią raban. W tej okolicy nie ma fajnego klubu, fabryka już nie istnieje, na kazimierzu głównie knajpy do posiedzenia przy...rozwiń całość

  Samo społeczniackie starszeństwo w tych kamienicach mieszka pewnie, to i robią raban. W tej okolicy nie ma fajnego klubu, fabryka już nie istnieje, na kazimierzu głównie knajpy do posiedzenia przy piwie. Jestem za.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po byłych klubach na Wielopolu 15 otwierają agencję towarzyską. to jest paranoja i Skandal

  mieszko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 32

  a na wielopolu 15 ma być agencja towarzyska. Skandal

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiadomość sprawdzona: oprócz dyskoteki w byłym kinie będzie jeszcze inna dyskoteka przy starowiśnej

  słabne (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17

  wiadomość sprawdzona: oprócz dyskoteki w byłym kinie będzie jeszcze inna dyskoteka przy starowiśnej w piwnicy (dawny ambasador)obok byłej starej galerii.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gość

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 31

  młodzi ludzie też muszą korzystać z życia...:)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra rada (po czasie)

  Incogniotto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

  Pani Jolu - trzeba bylo jednak otworzyc ten hipermarket zaraz po zamknieciu kina. Mieszkancy budynku mimo, ze byli by zli - to by byli zadowoleni (z mozliwosci dokonywania zakupow) ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cenzura?

  Ponury Skryba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 32

  Gazeto Krakowska!!! Znikają z waszej strony komentarze. Kiedy wejdzie się w archiwalne materiały można zobaczyć dizłalnoś cenzora. Forum jest zmanipulowane. Obok wpisów z godziny 8.00 rano pojawia...rozwiń całość

  Gazeto Krakowska!!! Znikają z waszej strony komentarze. Kiedy wejdzie się w archiwalne materiały można zobaczyć dizłalnoś cenzora. Forum jest zmanipulowane. Obok wpisów z godziny 8.00 rano pojawia się jakaś wypowiedž z godziny 16.00 a potem 22.00. Zniknęły np. wpisy krytykujących plastyka miejskiego. Wpiszcie sobie w wyszukiwarce Nielegalna barka a zobaczycie ze mam rację. Takie działania pozbawiają wiarygodności każde forum. Proszę o wyjaśnienie. Wpisów było kilkadziesiąt a zostało kilkazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  precz z knajpami ludzie nie moga spac

  precz z knajpami ludzie nie moga spac (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 31

  precz z knajpami ludzie nie moga spac


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do Ciechocinka!

  do Ciechocinka! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 31

  do Ciechocinka!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zezowate szczęście

  trudno (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 11

  Jest demokracja. Jest zielona wyspa. Żyją z pewnością w luksusie. Niech wykupią budynek i problemu nie będzie. ŻE CO? Walczyli z komuną? No to wywalczyli.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dyskoteka w kinie (bylym)

  demonides (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 10

  Badzmy szczerzy kino tez okolicznym mieszkancom przeszkadzalo,czyzby zapomnieli?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  super bedzie nowa dyskoteka...

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 19

  .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo