Spis treści
Oto największe wyzwania dla gospodarki według Kołodki
Były wicepremier i minister finansów w rozmowie z Business Insider mówi wyraźnie, że Polsce potrzebny jest długofalowy plan rozwoju gospodarczego, społecznego i ekologicznego. Jego zdaniem konieczne jest ograniczenie wydatków na obronność - szczególnie w kontekście importu zbrojeniowego:
Szasta się groszem publicznym na często chybiony, także zdaniem znawców wojskowego przedmiotu, import zbrojeniowy, zamiast sprowadzać z zagranicy nowoczesne technologie, których w niejednym sektorze nam nie starcza - mówi prof. Grzegorz Kołodko.
Jego zdaniem nasza gospodarka ostatecznie jest w relatywnie dobrej kondycji, choć od lat 90. wiele sprzyjało osłabianiu PKB.
Bardziej martwić niż cieszyć musi relatywnie niski stan innowacyjności i konkurencyjności gospodarki oraz zbyt mały poziom inwestycji, zwłaszcza prywatnych - dodaje były wicepremier.
To w tym kontekście Kołodko dodaje, że konkurencyjność polskich firm zwiększy się wyraźnie, gdy postawimy na edukację. Doinwestowania, zdaniem profesora, wymaga zarówno kształcenie zawodowe, jak i uniwersyteckie.
Podwyżka wieku emerytalnego. Ta decyzja jest konieczna
Profesor jest też kolejny ekonomista, który sugeruje powrót do kwestii podnoszenia wieku emerytalnego. Mowa o stopniowym dostosowaniu całego systemu emerytalnego do zmian demograficznych, które będą się pogłębiać.
To są długofalowe projekty, tym bardziej trzeba spokojnie i rzeczowo o nich debatować, gdyż tak fundamentalnych reform nie można przeprowadzać bez społecznego przyzwolenia - mówi Kołodko.
Coraz niższa dzietność, rosnąca średnia długość życia i zadłużenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - każdy z tych czynników wpływa na to, że wysokość emerytur z roku na rok będzie tylko spadać. Nowy rząd wydaje się mieć tego świadomość, jednak…
Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a w związku z tym w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie - tłumaczył resort rodziny w lutym 2024.
Już w 2024 roku pojawiły się propozycje zrównania wieku emerytalnego na poziomie 62, 63 lub nawet 64 lat, co pomogłoby przede wszystkim kobietom, które najbardziej narażone są w Polsce na emerytury groszowe. Kobiety żyją dłużej, mogą pracować krócej, a w ich życiorysach częściej niż u mężczyzn występują okresy nieskładkowe.
Polska powinna wejść do strefy euro?
Były wiceminister finansów uważa, że każdy krok w stronę Unii Europejskiej to krok w stronę rozwoju naszej gospodarki i całego państwa.
Polska, zważywszy na jej znaczenie polityczne i rozmiary gospodarcze, a zwłaszcza na potencjał rozwojowy, powinna odgrywać w Unii Europejskiej coraz większą rolę - tłumaczy Kołodko.
W obliczu wyzwań gospodarczych i ekologicznych, a także w obecnej sytuacji geopolitycznej, trudno jednak wyobrazić sobie w Polsce choćby debatę na temat wejścia naszego kraju do strefy euro. W rządzie nie ma też takich planów.
