
Orloj (Praga, Czechy)
Jeden z najstarszych zegarów, pochodzi z początku XV wieku. Ponoć mistrz Hanus, który przebudował go w 1490 roku, został pozbawiony wzroku, aby nie mógł stworzyć drugiego, podobnego zegara. Co godzinę na froncie zegara odbywa się spektakl z ruchomymi rzeźbami. Widowie mogą oglądać m.in. postaci Śmierci, 12 apostołów, Skąpca czy Próżności.

Muzeum Orsay (Paryż, Francja)
Muzeum mieści się w dawnym budynku dworca kolejowego. Później budynek wykorzystywany był jako teatr i więzienie dla jeńców. Fasadę zdobią dwa ogromne zegary - jeden w holu głównym, a drugi w kawiarni Café des Hauteurs.

Peace Tower (Ottawa, Kanada)
Nazywana też Wieżą Wiktorii lub Wieżą Zwycięstwa i Pokoju, jest częścią budynku Parlamentu Kanadyjskiego. Stoi na miejscu wieży, która spłonęła w 1916 roku. Mierzy ponad 92 metry wysokości. We wnętrzu zegara znajdują się 53 dzwony. Dzięki nim, podczas uroczystości narodowych, z wieży można usłyszeć skomplikowane melodie.

Zytglogge (Berno, Szwajcaria)
Jeden z zabytków historycznej części miasta. Wcześniej służyła jako wieża wartownicza i więzienie. Do XV wieku nazywana była kebie, co oznacza "klatki". Zegar przyozdobiony jest m.in. wizerunkiem założyciela miasta oraz Krosona - greckiego boga czasu. Cztery minuty przed każdą pełną godziną pokazuje się złoty kogut. Później na przemarsz wychodzi zastęp małych niedźwiedzi. Dzwon wybijający godzinę jest uruchamiany przez rycerza w złotej zbroi.