Sklepy Carrefour czynne w niedziele z zakazem handlu
Decyzja o otwarciu 129 sklepów Carrefour (na ok. 250 w całym kraju) zapadła po testach, które rozpoczęły się w połowie września. W ostatnie weekendy, w ramach próby, sklepy były otwarte w niedzielę jako placówki pocztowe w siedmiu lokalizacjach (również w Krakowie, w placówce przy ul. Lea). Teraz zapadła decyzja o rozszerzeniu tego rozwiązania na kolejne sklepy. Od 1 października więc w 129 sklepach Carrefour będzie dostępna usługa odbioru przesyłek kurierskich.
Obecnie w ramach sieci Carrefour w Polsce działają 972 sklepy: 89 hipermarketów, 165 supermarketów, dyskonty Supeco, Carrefour Bio, Galerie Alkoholi oraz 718 sklepów typu convenience (ok. 80 z nich działa na stacjach benzynowych).
Sklepy convenience, Galerie Alkoholi i część supermarketów są zarządzane przez franczyzobiorców. Lwa część z nich prowadzi handel we wszystkie niedziele od dawna: poprzez nadanie sklepom statusu placówki pocztowej bądź za sprawą wyjątku przewidzianego dla przedsiębiorcy-osoby fizycznej handlującego na własny rachunek.
Związkowcy apelują do pracowników: nie pracujcie w niedzielę z zakazem handlu
W przypadku pracy w niedziele niehandlowe nasza sieć zaoferowała swoim pracownikom testowanych sklepów dobrowolność pracy, a także z tytułu wykonywania pracy w niedziele niehandlowe, oprócz wynagrodzenia za pracę, otrzymają oni dodatek za każdą godzinę pracy w niedziele w kwocie stanowiącej równowartość 30 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
- poinformowała Izabella Rokicka, dyrektor komunikacji w Carrefour Polska, cytowana przez wiadomościhandlowe.pl.
Związkowcy z NSZZ Solidarność apelują do pracowników, by skorzystali w możliwości wyboru i nie szli do pracy w niedziele z zakazem handlu. Mają w planach również skontrolowanie, czy wobec osób, które odmówią świadczenia pracy w niedzielę, nie będą wyciągane żadne konsekwencje.
Carrefour kolejny na liście. Które jeszcze sieci handlowe otwierają sklepy w niedziele niehandlowe?
Sprzedaż w niedziele prowadzi ponad 20 sieci sklepów, w tym choćby Biedronka, Lidl i Żabka. Obok nich zamiar handlu w niedziele niehandlowe ogłosiły ostatnio trzy sieci handlowe: Auchan, Aldi i Netto.
Koniec wyjątku dla placówek pocztowych? Parlament pracuje nad uszczelnieniem ustawy
Sejm usunął z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele możliwość otwierania sklepów tego dnia w formie placówek pocztowych. W niedziele niehandlowe sprzedaż będą mogły prowadzić tylko te placówki pocztowe, które wykażą, że zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. obrotów danej placówki.
Zmienione przepisy prawdopodobnie wejdą w życie od lutego lub od marca 2022 roku.
Niedziele handlowe w 2021 roku
W 2021 roku podczas siedmiu niedziel nie obowiązywał zakaz handlu. Pięć z nich już za nami (31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia), na dwie pozostałe trzeba czekać do grudnia, konkretnie 12 i 19 grudnia. W 2022 roku podobnie - prawie wszystkie niedziele będą niehandlowe z wyjątkiem siedmiu w roku.
Lista NIEDZIEL HANDLOWYCH 2022
- 30 stycznia,
- 10 kwietnia,
- 24 kwietnia,
- 26 czerwca,
- 28 sierpnia,
- 11 grudnia,
- 18 grudnia.
