Spółka Centralny Port Lotniczy została dokapitalizowana przez polski rząd kwotą 300 milionów złotych. W piątek - 19 lipca - stosowne dokumenty podpisał Premier RP, Mateusz Morawiecki. Ogromna kwota ma wystarczyć na prace przygotowawcze.
- Kwota 300 mln zł pozwoli na dalszą działalność spółki CPK, w tym pozyskanie uzgodnień, analiz i dokumentacji niezbędnych do projektowania i budowy zarówno portu lotniczego, jak też towarzyszących mu linii kolejowych - tłumaczy Michał Wrona, członek zarządu CPK.
Na co jeszcze wydane zostaną te pieniądze? Spółka skupi się na stworzeniu dokumentacji pod kolej szybkich prędkości na trasie Warszawę - CPK - Łódź. Następnie przygotowane zostaną projekty poszczególnych szprych - czyli linii kolejowych łączących lotnisko z resztą kraju.
- To pierwsze z przetargów na przygotowanie inwestycji kolejowych, które mogłyby zostać sfinansowane ze środków z obecnej perspektywy UE. W planach są też postępowania na inwentaryzacje geologiczne - doprecyzowuje Piotr Malepszak, p.o. prezesa CPK.
Dotychczas spółka CPK dysponowała kwotą 10 mln zł.
Wielkie lotnisko w gminie Baranów ma powstać do 2027 roku. Początkowo będzie obsługiwać około 45 milionów pasażerów, ale docelowo nawet 100 mln. Spółka Centralny Port Lotniczy (CPK) chce na początku przyszłego roku ogłosić przetarg na master plan – dokument określający m.in. prognozy ruchu oraz szczegółowy plan budowy. Wtedy dowiemy się czy 2027 rok jest realny.
Już teraz poznaliśmy pierwsze pomysły na wygląd lotniska (i całego Airport City). CPK razem z ambasadami Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przygotowało warsztaty w ramach których swoje wizje pokazały najbardziej znane anglosaskie pracownie architektoniczne.
