https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centralny Port Komunikacyjny coraz bliżej. 300 milionów złotych od rządu na stworzenie super-lotniska w Baranowie

Piotr Wróblewski
Centralny Port Komunikacyjny coraz bliżej. 300 milionów złotych od rządu na stworzenie super-lotniska
Centralny Port Komunikacyjny coraz bliżej. 300 milionów złotych od rządu na stworzenie super-lotniska Foster+Partners/mat. prasowe
Centralny Port Komunikacyjny. Wielka inwestycja w centralnej Polsce, 40 km od Warszawy, o krok bliżej. W piątek rząd przeznaczył 300 milionów złotych na stworzenie super-lotniska. - Rząd uznał CPK nie tylko za projekt strategiczny dla rozwoju Polski, ale także za dobrą inwestycję - przyznał Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

Spółka Centralny Port Lotniczy została dokapitalizowana przez polski rząd kwotą 300 milionów złotych. W piątek - 19 lipca - stosowne dokumenty podpisał Premier RP, Mateusz Morawiecki. Ogromna kwota ma wystarczyć na prace przygotowawcze.

- Kwota 300 mln zł pozwoli na dalszą działalność spółki CPK, w tym pozyskanie uzgodnień, analiz i dokumentacji niezbędnych do projektowania i budowy zarówno portu lotniczego, jak też towarzyszących mu linii kolejowych - tłumaczy Michał Wrona, członek zarządu CPK.

Na co jeszcze wydane zostaną te pieniądze? Spółka skupi się na stworzeniu dokumentacji pod kolej szybkich prędkości na trasie Warszawę - CPK - Łódź. Następnie przygotowane zostaną projekty poszczególnych szprych - czyli linii kolejowych łączących lotnisko z resztą kraju.

- To pierwsze z przetargów na przygotowanie inwestycji kolejowych, które mogłyby zostać sfinansowane ze środków z obecnej perspektywy UE. W planach są też postępowania na inwentaryzacje geologiczne - doprecyzowuje Piotr Malepszak, p.o. prezesa CPK.

Dotychczas spółka CPK dysponowała kwotą 10 mln zł.

Wielkie lotnisko w gminie Baranów ma powstać do 2027 roku. Początkowo będzie obsługiwać około 45 milionów pasażerów, ale docelowo nawet 100 mln. Spółka Centralny Port Lotniczy (CPK) chce na początku przyszłego roku ogłosić przetarg na master plan – dokument określający m.in. prognozy ruchu oraz szczegółowy plan budowy. Wtedy dowiemy się czy 2027 rok jest realny.

Już teraz poznaliśmy pierwsze pomysły na wygląd lotniska (i całego Airport City). CPK razem z ambasadami Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przygotowało warsztaty w ramach których swoje wizje pokazały najbardziej znane anglosaskie pracownie architektoniczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
CPK
21 lipca, 10:09, Gość:

Na ile lat działalności obliczono te lotnisko, na ilu rocznie pasażerów i po ilu latach przewiduje się przebudowę tego przybytku ? (Chcę te dane porównać z radomskim lotniskiem.)

Do kogo ta gadka- kim ty jesteś ze wysuwasz publicznie takie żądania Wygraj wybory wejdź w kręgi rządowe to będziesz miał do tego dostęp

G
Gość
Ani Radom ani CPK w Radomiu mnie nie przekonują bym chciał latać enterem stamtąd a nie z Okęcia jak dotychczas. Po pierwsze infrastruktura, po drugie lokalizacja, po trzecie odległość. Oby ruch czarterów pozostał na Szopenie.
G
Gość
Jaki pomysł na inwestora, czy pozwolimy na kolonizację Chińczykom ?
G
Gość
Na ile lat działalności obliczono te lotnisko, na ilu rocznie pasażerów i po ilu latach przewiduje się przebudowę tego przybytku ? (Chcę te dane porównać z radomskim lotniskiem.)
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska