Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań na rynku wtórnym. Jak wypada Kraków? Analiza eksperta

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Na kolejnych slajdach tabele z cenami mieszkań, w tym ujęcie Krakowa na tle innych miast
Na kolejnych slajdach tabele z cenami mieszkań, w tym ujęcie Krakowa na tle innych miast Szymon Korta
"Nie ma najmniejszych wątpliwości, że wzmożony - zwłaszcza za sprawą programu Bezpieczny Kredyt 2% - popyt na mieszkania bardzo rozbudził apetyty właścicieli decydujących się na ich sprzedaż. Skala wzrostu oczekiwań sprzedających na przestrzeni zaledwie roku może przyprawiać klientów (i nie tylko) o zawroty głowy. Kres temu może przynieść tylko wyhamowanie popytu, co zdaje się już urzeczywistniać" - pisze Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomośc

Jak wynika z analizy ofert sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym wystawionych w październików w wiodących portalach nieruchomościowych średnie ceny ofertowe mieszkań najbardziej wzrosły w Krakowie - aż o rekordowe 34,2%, do poziomu 15700 zł/m2. Stolica Małopolski wyprzedziła w ten sposób m.in. Warszawę, w której roczny wzrost średniej ceny wyniósł 20,7% (16900 zł/m2) i Łódź, w której mieszkania zdrożały w tym czasie o 1/5 (8400 zł/m2).

Kilkunastoprocentowe wzrosty, a więc ponad dwukrotnie większe od rocznego wskaźnika inflacji podanego przez GUS, zanotowały ceny mieszkań w innych, dużych ośrodkach. W Poznaniu średnia stawka ofertowa w październiku była o 16,1% wyższa niż przed rokiem, we Wrocławiu o 15,2%, a w Gdańsku o 14,3%.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym. Jak wypada Kraków? Analiza eksperta

Wysoki, bo blisko 19-procentowy wzrost średniej ceny zanotowały Katowice; przeciętna stawka za m2 w stolicy aglomeracji śląskiej wynosiła w październiku 8800 zł.
Na uwagę zasługuje też Sopot. Ten popularny, nadmorski kurort, w którym ceny mieszkań wyraźnie przewyższają te w stolicy, zanotował wzrost średniej stawki w porównaniu rok do roku aż o 19,4%.

Przyglądając się obecnej sytuacji na wtórnym rynku mieszkaniowym warto zauważyć, że po sierpniowym "dołku ofertowym" obecnie pula dostępnych ofert zaczyna się powoli odbudowywać. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że główna fala popytowa wywołana najpierw zapowiedzią a potem uruchomieniem programu Bezpieczny Kredyt 2% już przeminęła, a spowodowany przez nią znaczny wzrost cen w krótkim czasie znacznie obniżył zdolność do zakupu własnego M zarówno samych beneficjentów w/w programu, osób korzystających z kredytu na standardowych warunkach jak i klientów tzw. gotówkowych. Na osłabienie popytu inwestycyjnego na rynku sprzedaży wpływa zaś ograniczenie popytu i ustabilizowanie stawek czynszów na rynku najmu mieszkań (spadek potencjalnej stopy zwrotu z inwestycji).

W załączeniu przesyłam zestaw grafik z tabelami zawierającymi najświeższe dane nt. średnich cen ofertowych mieszkań, cen mieszkań w największych miastach wg liczby pokoi, stawek czynszów za najem, podaży ofert, wielkości udziału ofert sprzedaży mieszkań kwalifikujących się do zakupu przy wsparciu kredytem BK2%.

Czy Unia Europejska stanie się jednolitym państwem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska