- Z dużej chmury mały deszcz. Po dwóch tygodniach silnych spadków ceny skupu bydła szybko zbliżają się do poziomów sprzed wybuchu kryzysu wizerunkowego - komentuje Jakub Olipra, ekonomista Banku Credit Agricole.
Sprawdź również:**Minister zapowiedział zaostrzenie kar za wprowadzanie do obiektu mięsa z chorych zwierząt (wideo)**
Gwałtowny kryzys na rynku wołowiny, spowodowany ujawnieniem procederu nielegalnego uboju spowodował dość istotne spadki cen skupu żywca wołowego. Według Ministerstwa Rolnictwa przeciętna cena bydła w połowie lutego 2019 (10-17.02) wyniosła 6,30 zł/kg. Oznacza to, że była o 6% niższa niż przed trzema tygodniami.
Jak jest teraz?
Ceny netto skupu bydła rzeźnego w wadze żywej 25.02 - 03.03.2019:
- Ceny byków: 4,70-8,50 zł/kg, średnia: 7,70 zł/kg
- Ceny jałówek: 5,00-8,10 zł/kg, średnia: 6,52 zł/kg
- Ceny krów: 2,00-6,20 zł/kg, średnia: 4,69 zł/kg
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!
Incydent w postaci nielegalnego uboju bydła wywołał kilka negatywnych konsekwencji w postaci ograniczeń handlowych. Analitycy Banku PKO wskazują jednak, że są nieistotne dla całego eksportu wołowiny, co może pozwolić na powrót cen w krótkim okresie do poziomu sprzed kryzysu.
Po ujawnieniu afery z dotyczącej nielegalnego uboju, czasowy zakaz importu mięsa wołowego z Polski wprowadziły Arabia Saudyjska i Kuba. Import z Polski zawiesiła także Białoruś, Kazachstan oraz Ukraina, w tym przypadku zakazy związane są z pojawieniem się przypadku atypowej formy BSE (gąbczasta encefalopatia bydła) w woj. dolnośląskim na początku lutego. Restrykcje wprowadzono pomimo faktu, iż Polska pozostaje krajem niskiego ryzyka wystąpienia BSE.
Dodajmy, że udział tych pięciu krajów w łącznym eksporcie mięsa wołowego z Polski - wg danych Eurostatu - wynosi około 1%.
Źródła: analizy PKO, Credit Agricole, cenyrolnicze.pl
Minister J. K. Ardanowski o aferze mięsnej, wypowiedź z 5 lutego: