MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny złota dalej w górę. Złoto cieszy się w Polsce dużą popularnością wśród indywidualnych inwestorów. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jeszcze rok temu uncję złota mogliśmy kupić za około 1,8 tys. USD. Obecnie jego cena osiągnęła historyczny poziom, przekraczając 2,4 tys. USD za uncję. – W ujęciu dolarowym notujemy absolutnie rekordowe ceny złota – mówi nam Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. W ciągu trzech miesięcy wartość złota wyrażona w USD wzrosła o prawie 17 proc. Światowy popyt na złoto jest coraz większy. Na ogromną skalę kupują je banki centralne, w tym Narodowy Bank Polski. Kruszec staje się coraz popularniejszy wśród indywidualnych inwestorów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Spis treści

Podstawowym kryterium wyboru miejsca zakupu złota stacjonarnie jest cena.
Mimo obaw o bezpieczeństwo, zakup fizycznego złota przez internet u sprawdzonego dealera gwarantuje dobrą cenę i szybką realizację transakcji. Unsplash/ Zlaťáky.cz

Ceny złota na historycznych poziomach. Co dalej?

– W ujęciu dolarowym notujemy absolutnie rekordowe ceny złota- tłumaczy w rozmowie ze strefą Biznesu Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. – Obecnie przekracza ona poziom 2,4 tys. dol za uncję trojańską czystego kruszcu – dodaje i podkreśla, że jest to poziom nienotowany, a wzrosty są cały czas kontynuowane.

– Jak do tej pory fundamentalne czynniki przemawiające za wzrostem cen złota sugerują, że należy się spodziewać dalszych wzrostów – mówi.

Kto kupuje złoto?

Jak tłumaczy nam Pawlak, głównym silnikiem notowań cen złota są przede wszystkim dużych inwestorów, w tym banków centralnych. – W szczególności mówimy tutaj o bankach centralnych Azji, w tym Chin, czy np. Singapuru, ale również Narodowy Bank Polski kontynuuje swoje zakupy – wymienia.

Ekspert przyznaje, że dotychczasowe zakupy, czynione przez banki centralne, w tym NBP, okazały się bardzo skuteczną strategią. – Notowania kruszcu w dolarach wzrosły w ciągu roku o około 15 proc., co powoduje, że z perspektywy banku centralnego jest to bardzo dobra inwestycja – tłumaczy.

Jednak sytuacja rynkowa oraz ekonomiczna sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ulokowanie swoich oszczędności w złocie. W corocznym badaniu Tavex, wśród osób inwestujących, na pytanie, w co warto zainwestować, złoto znalazło się na drugim miejscu z wynikiem 17 proc. zaraz po nieruchomościach.

Rosnącą popularność inwestycji, nie tylko w złoto, oraz ryzyka z tym związane dostrzegł również UOKiK, który włączył się w działania mające na celu edukację związaną z bezpiecznymi inwestycjami. Spoty UOKiK ostrzegają m.in. przed internetowymi inwestycjami promowanymi przy użyciu bezprawnie wykorzystanego wizerunku znanych osób i marek, by zwiększyć ich wiarygodność i ostatecznie wyciągnąć pieniądze.

Dzięki rosnącej liczbie firm konkurujących na rynku metali szlachetnych, a także komfortowej możliwości zakupu złota przez internet, fizyczny kruszec stał się bezproblemowo dostępny dla wszystkich, którzy chcą go nabyć. Mając jednak na uwadze przede wszystkim względy bezpieczeństwa, warto zastanowić się, gdzie kupić aktywa.

Gdzie najbezpieczniej kupić złoto?

Ważne, aby decydując się na stacjonarny zakup złota zwrócić się do renomowanego sprzedawcy z wieloletnim stażem działalności na rynku. Kluczowa w tym przypadku może również okazać się cena. Warto porównać oferty różnych dealerów, aby znaleźć najatrakcyjniejsze propozycje za identyczne produkty. Co więcej, decydując się na inwestycję, najlepszym wyborem będzie zakup złota dostępnego od ręki. Dealerzy, którzy mogą natychmiast zaoferować monety bulionowe lub sztabki złota, są z reguły bardziej zaufani, a klient nie jest obarczony ryzykiem kontrahenta, jakie występuje przy zakupie na termin.

Podobnym kryterium powinniśmy się kierować podczas zakupów przez Internet. Warto upewnić się, czy dealer jest w stanie dostarczyć nasze zamówienie „od ręki”. Zakup kruszcu z dostawą terminową (np. 45-dniową), to duże ryzyko zmiany sytuacji ekonomicznej wybranej firmy. Inwestycja w złoto powinna zawsze opierać się na natychmiastowej realizacji i wydaniu produktu „tu i teraz” lub w kilka dni od zakupu. Szybka transakcja daje nam gwarancję, że dokonaliśmy dobrego wyboru, ponieważ dealer utrzymuje odpowiednie zapasy złota i oferuje produkt, który fizycznie posiada.

Podczas zakupu zweryfikujmy czy oferowane przez dealera produkty pochodzą ze znanych mennic. Co więcej, warto dopytać czy wybrany przez nas sprzedawca bezpośrednio z nimi współpracuje. Jeśli tak, możemy mieć pewność, że kupowane przez nas złoto jest sprzedawane po cenie rynkowej oraz że produkty są zweryfikowane.

– Nie bójmy się pytać i bądźmy świadomi, że zaufany dealer bez problemu sprawdzi dla nas autentyczność wybranej sztabki czy monety np. spektrometrem. Przed zakupem warto również na bieżąco śledzić aktualną wartość złota. Dzięki temu będziemy świadomi czy proponowana cena jest uczciwa. Pamiętajmy natomiast, że sprzedający w swojej ofercie musi uwzględnić także marżę i koszty transportu – tłumaczy Pawlak.

Waga oraz próba złota – jak sprawdzić?

Ekspert przypomina, że dokonując zakupu złota, ważna jest znajomość podstawowych parametrów i informacji, dzięki którym szybko samodzielnie upewnimy się, że nie kupujemy „kota w worku”. Oprócz ceny powinniśmy zweryfikować wagę produktu oraz jego próbę.

W pierwszej kategorii – wagowej – warto zapamiętać, że podaje się ją w uncjach, oznaczanych symbolem „oz.” lub gramach (g). Co ciekawe, wyodrębnia się kilka odmian uncji. Do określania masy metali szlachetnych wykorzystuje się trojańską. W uncjach zazwyczaj wyrażane są monety bulionowe. Ich gramatura to około 31,1 g, czyli 1 oz. trojańska (jedna dwunasta część funta trojańskiego). Sztabki wprowadzane są na rynek z ustandaryzowanymi wartościami masy złota (5 g, 10 g, 20 g, 1 oz., 50 g, 100 g itd.). Im więcej gram złota zawiera dany produkt, tym niższa z reguły jest cena kruszcu w przeliczeniu na 1 gram.

Próba złota wskazuje natomiast na zawartość czystego złota w wybranym produkcie inwestycyjnym. Oznaczenia u dealera będą zgodne z tymi, które znamy z wyrobów jubilerskich (np. próba 585 wskazuje, że zawartość czystego złota jest na poziomie 58,5 proc.). Bądźmy świadomi, że najwyższa możliwa wartość próby tego kruszcu to 999.9, ponieważ żaden produkt inwestycyjny nie może być w całości wykonany ze złota. Powszechnie stosowana siedmiostopniowa skala prób złota określa najwyższą próbę liczbą „0”, a najniższą liczbą „6” (33,3 proc. czystego złota).

W jakiej formie kupować złoto?

Inwestując w fizyczne złoto na początku warto rozważyć zakup najtańszych produktów spośród najbardziej rozpoznawalnych monet/sztabek, tak zwanych bestsellerów. Na pierwszą inwestycję w ten kruszec bardzo często wybierane są sztabki w rozmiarze 1oz i większe produkowane przez renomowanych producentów certyfikowanych przez LBMA oraz uncjowe monety bulionowe: Australijski Kangur, Wiedeński Filharmonik, Południowoafrykański Krugerrand, Kanadyjski Liść Klony czy Amerykański Orzeł. Wybór produktów inwestycyjnych jest ogromny i tylko do nas należy decyzja na jaki w danym momencie możemy sobie pozwolić.

Dzięki dużej popularności i łatwości w weryfikacji, monety oraz sztabki łatwo będzie później odsprzedać na całym świecie. Autentyczność produktów można sprawdzić u dealera. Mniejsze sztabki sprzedawane są w opakowaniach CertiPack, na których wskazany jest indywidualny numer seryjny sztabki, na większych będzie on umieszczony na samym produkcie. Monety nie posiadają certyfikatów natomiast charakteryzują się konkretnymi parametrami, które w łatwy sposób można zweryfikować u dealera. W przypadku posiadania oszczędności pozwalających na zakup złota o wartości rzędu kilkunastu bądź nawet kilkudziesięciu tysięcy, warto zainwestować w kilka produktów, co w przypadku nagłej potrzeby pozwoli spieniężyć część aktywów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny złota dalej w górę. Złoto cieszy się w Polsce dużą popularnością wśród indywidualnych inwestorów. Na co zwrócić uwagę przed zakupem? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska