18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą odbudować zamek w Muszynie. Ruiny odsłaniają tajemnice

Iwona Kamieńska
Wykopaliska w okolicach ruin zamku muszyńskiego
Wykopaliska w okolicach ruin zamku muszyńskiego archiwum UG. Muszyna
Burmistrz Muszyny Jan Golba będzie zabiegał o odbudowę zamku w uzdrowisku nad Po-pradem. Chciałby, aby w murach odtworzonego zabytku znalazły się sale muzealne i część użytkowa - przynajmniej z kawiarenką i sklepikiem z pamiątkami.

- Znajdę chętnych, którzy sfinansują taką inwestycję na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego - zapowiada Golba. - Musimy mieć tylko zgodę konserwatora zabytków, aby przystąpić do działania.

Dużą nadzieję wiąże z najbliższym posiedzeniem Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków, które odbędzie się w ostatnich dniach maja w Muszynie.

- Będziemy rozmawiać właśnie na ten temat - dodaje burmistrz.
Zasadniczym problemem jest brak materiałów źródłowych, na podstawie których można odtworzyć dokładny wygląd zamku.

Prace archeologiczne pozwalają już teraz wysunąć wniosek, że była to bardzo okazała budowla o charakterze rezydencji. Służyła ona biskupom krakowskim.

Do niedawna sądzono, że muszyński zamek był klasyczną, średniowieczną warownią obronną. Wiele takich stało na szlaku wiodącym w kierunku Węgier. Ten pogląd zmienił się po ubiegłorocznych badaniach archeologicznych w rejonie ruin budowli.

Przeszukując załomy skał i warstwy ziemi, znaleziono bardzo dobrze zachowane ostrogi późnośredniowieczne, elementy zbroi (tzw. brygantyny), żelazne groty strzał do kuszy, fragment łańcucha żelaznego, podków, sierpa, naczyń glinianych i kafli ze średniowiecza i nowożytności. Ich charakter, zdaniem specjalistów, wskazuje na dużą rangę budowli.

- W naszym przypadku są to przedmioty misternie wykonane, cenne, wskazujące na bogactwo ich dawnych właścicieli - dodaje Golba.

Prace archeologiczne były częścią projektu realizowanego przez gminę Muszyna za pośrednictwem Euroregionu Tatry. Na cykl inicjatyw opatrzonych mottem "Poznajemy życie codzienne na muszyńskim zamku" udało się zdobyć unijną dotację. Unia Europejska pokryła 85 procent kosztów inwestycji wartej 50 279 euro, 10 procent dołożono z budżetu centralnego Polski.

Zabytki wydobyte z ziemi przez archeologów zostaną w środę o godzinie 16 zaprezentowane po raz pierwszy w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego przy ul. Krzywej.

Na wystawie znajdą się również przedmioty wydobyte latem ubiegłego roku podczas odrębnych prac archeologicznych poprzedzających budowę obwodnicy Muszyny.

Wynika z nich, że osada istniała tutaj znacznie wcześniej, niż do tej pory sądzono. Wykopano bowiem fragmenty narzędzi używanych w paleolicie oraz neolicie, czyli epoce kamiennej, a więc prawie 20 tysięcy lat temu.

Krakowscy dostojnicy kościelni rezydowali na muszyńskim zamku do XVII wieku. Ich siedziba została całkowicie zniszczona w 1813 roku przez wielką powódź.

Miss Małopolski 2012! Zobacz zdjęcia ślicznych kandydatek i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska