MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz lepiej poznać malownicze zakątki w okolicach Krakowa? PTTK zaprasza na weekendowe wycieczki

Paulina Szymczewska
Akcja „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę” to odbywające się od wiosny do jesieni piesze wycieczki: nizinne po okolicach Krakowa i górskie. Prowadzą je licencjonowani przewodnicy turystyczni PTTK.
Akcja „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę” to odbywające się od wiosny do jesieni piesze wycieczki: nizinne po okolicach Krakowa i górskie. Prowadzą je licencjonowani przewodnicy turystyczni PTTK. Maria Lappe / Koło Grodzkie PTTK
„Nie siedź w domu, idź na wycieczkę” – pod takim hasłem Koło Grodzkie w Oddziale Krakowskim PTTK organizuje już 52. sezon swojej akcji, w ramach której miłośnicy aktywnego wypoczynku mają okazję podziwiać piękne zakątki w okolicach Krakowa i poznawać ich walory turystyczno-krajoznawcze. Już w najbliższą niedzielę 9 czerwca wycieczka zatytułowana „Na skraju Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego”.

To już 52. sezon akcji „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę”, która jest organizowana od 1973 roku i od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. To odbywające się od wiosny do jesieni piesze wycieczki: nizinne po okolicach Krakowa i górskie. Prowadzą je licencjonowani przewodnicy turystyczni PTTK. Celem akcji jest popularyzacja walorów turystyczno-krajoznawczych okolic Krakowa i zachęcanie mieszkańców do aktywnego uprawiania turystyki pieszej, a także promocja szlaków turystycznych oraz dziedzictwa materialnego, kulturowego i przyrodniczego Małopolski.

Piesze wycieczki po nizinnych i górskich szlakach Małopolski

52. sezon akcji rozpoczął się w Niedzielę Palmową i potrwa aż do października. W tym czasie w wybrane weekendy i dni świąteczne odbędzie się w sumie kilkadziesiąt różnorodnych tematycznie, pieszych wycieczek po nizinnych i górskich szlakach Małopolski.

Do transportu wykorzystywana jest komunikacja zbiorowa – autobusy i pociągi. Udział w akcji jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty transportu i ewentualnie biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Każdorazowo na miejscu zbiórki przewodnik sporządza listę uczestników wycieczki.

Na skraju Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego

Najbliższa wyprawa, organizowana w ramach akcji „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę”, odbędzie się już w niedzielę 9 czerwca, a jej tytuł to „Na skraju Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego”. Trasa liczy ok. 14 km. Oto jej punkty i atrakcje: Skała (zabytki miasta) – Dolina Diabli Dół – Bycza Góra (369 m) – Minoga (pałac Węzyków – z zewnątrz, kościół z XVIII w., park dworski, cmentarze) – Borkowa – Zagaje – Stara Wieś – Iwanowice Włościańskie (kościół drewniany, cmentarz z I wojny św.) – Iwanowice Dworskie.

Dla chętnych do udziału w wycieczce zbiórka na dworcu KMK Krowodrza Górka o godz. 8:30. Odjazd autobusu linii nr 267 o godz. 8:45, a wymarsz na trasę ze Skały o 9:45. Powrót do Krakowa jest planowany ok. godz. 18:15.

Zdobywaj odznaki turystyczne PTTK

Organizatorzy zachęcają również uczestników akcji do zdobywania odznaki „Miłośnik okolic Krakowa”. Podczas wycieczek można także zdobywać różne odznaki krajoznawczo-turystyczne PTTK, m.in.: Odznaki Turystyki Pieszej (OTP), odznakę „Miłośnika Jury”, Górską Odznakę Turystyczną (GOT PTTK), odznakę „Turysta Senior” czy odznakę „Twierdza Kraków” (w stopniu brązowym).

Więcej o akcji „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę” i jej regulamin można znaleźć na stronie internetowej www.kologrodzkie.pl. Warto tam na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ może się zdarzyć, że z różnych przyczyn któraś z wycieczek zostanie odwołana.

Programy miesięczne wycieczek dostępne są m.in. na wyżej podanej stronie internetowej, na dyżurach Koła Grodzkiego PTTK oraz w gablocie informacyjnej przy ul. Zyblikiewicza 2b (w korytarzu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz lepiej poznać malownicze zakątki w okolicach Krakowa? PTTK zaprasza na weekendowe wycieczki - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska