Od 2018 roku chcąc uprawiać tytoń, rolnik musi uzyskać wpis do Rejestru producentów surowca tytoniowego, prowadzonego przez dyrektora Oddziału Terenowego KOWR - na danym terenie, w którym zamieszkuje albo ma siedzibę producent rolny.
Wniosek o taki wpis do rejestru składa producent rolny. Kieruje go do dyrektora oddziału terenowego KOWR do 15 maja 2018 r., na formularzu udostępnionym na stronie internetowej KOWR. Dotyczy to rolnika, który w dniu wejścia w życie ustawy uprawia, produkuje lub zbywa surowiec tytoniowy.
Ustawa nakłada również na producenta surowca tytoniowego obowiązek przekazywania dyrektorowi oddziału KOWR rocznej informacji dotyczącej m.in.:
- powierzchni uprawy poszczególnych grup odmian tytoniu,
- masy surowca tytoniowego objętego umowami,
- szacunkowej masy surowca tytoniowego, która zostanie wyprodukowana,
- masy surowca tytoniowego dostarczonego nabywcy w podziale na zawarte umowy,
- stanu magazynowego,
- zawartych umów zbycia surowca tytoniowego.
Obowiązki dotyczą także nabywców surowca tytoniowego. Ci muszą przekazać do KOWR informację o masie suszu tytoniowego, pochodzącego z poprzedniego roku zbiorów, skupionego od producentów surowca tytoniowego.
Uprawiający tytoń może spodziewać się kontroli KOWR. Jeśli okaże się, że powierzchnia uprawy tytoniu w danym roku zbiorów jest większa co najmniej o 10% od powierzchni zgłoszonej, wówczas rolnik zapadnie decyzja o zniszczeniu uprawy na koszt prowadzącego uprawę. To samo dotyczy niezgłoszonych upraw - ich wykrycie będzie skutkowało decyzją o zniszczeniu. Brak złożenia pakietu informacji, do czego jest zobowiązany producent, dostarczenie jej po terminie czy niezgodnej ze stanem faktycznym oznacza karę grzywny.
Szczegółowe informacje dla producentów tytoniu: Warunki monitorowania i nadzoru nad uprawą tytoniu oraz produkcją i zbyciem surowca tytoniowego
Źródło: KOWR