Wszyscy chętni zakwalifikowani do programu, razem z pszczołami, otrzymają także specjalny pakiet startowy do prowadzenia pasieki. Znajdują się w nim m.in. maski, rękawice, ochronne ubrania oraz dymiarki, a więc wszystko to, co powinien mieć początkujący bartnik.
Cenna inicjatywa
Każdy, kto choć trochę interesuje się sprawami ochrony środowiska naturalnego, wie, że w ostatnich latach niebezpiecznie ubywa pszczół. Główną przyczyną zjawiska jest epidemia śmiertelnych chorób wśród tych pożytecznych owadów, choć niektórzy wskazują też na zatrucia wywołane nadużywaniem środków chemicznych w rolnictwie, czy też na spadek popularności samego pszczelarstwa.
- To świetna inicjatywa, która z pewnością przyczyni się do wzrostu zainteresowania bartnictwem, ale także przyczyni się do poprawy trudnej sytuacji, w jakiej aktualnie znajdują się te niezwykle pożyteczne owady - chwali Stefan Sośnierz, prezes Koła Pszczelarzy w Olkuszu.
Dodaje jednak, ża aby projekt zakończył się sukcesem, konieczne są kontrole doświadczonych pszczelarzy u nowicjuszy, ponieważ niekontrolowane prowadzenie uli może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
- Oczywiście zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego też u bartników wyłonionych podczas poprzednich edycji prowadziliśmy takie kontrole i z dumą mogę powiedzieć, że u 99 prococent z nich hodowle były prowadzone w sposób prawidłowy - komentuje Paweł Piasny, były starosta olkuski, a teraz radny.
Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest właśnie Paweł Piasny. To podczas jego kadencji w 2017 roku odbyła się pierwsza edycja akcji, w ramach której przygotowano 40 uli i rozdano je 20 wybranym mieszkańcom powiatu olkuskiego. Wśród nich znaleźli się zarówno doświadczeni pszczelarze, jak i nowicjusze. Jednym z istotnych kryteriów był brak alergii na jad pszczeli.
Złapali bakcyla
Akcja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego też w tegorocznej edycji samorządowcy zdecydowali się rozdać aż 100 uli, które trafią do 50 osób.
Ule można odbierać w olkuskim starostwie od wczoraj. Ich wydawanie połączone jest ze szkoleniami dla przyszłych pszczelarzy, które prowadzą doświadczeni mistrzowie bartnictwa.
- Małżeństwo z Kęt musi opuścić i wyburzyć swój dom
- Tak bawiła się publiczność podczas Dni Libiąża 2019 [ZDJĘCIA]
- Piknik rodzinny przy remizie OSP w Jaszczurowej. Fotorelacja
- Sławomir na Święcie Bolesławia. Tam to potrafią sią bawić!
- Bezpieczne kąpieliska w Małopolsce Zachodniej
- Chrzanów. Większość autobusów ma klimatyzację, ale i tak jest gorąco
WIDEO: Uwaga na kleszcze w miastach. "Nie mamy już srogich zim"
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
