Od 12 lat w chorwackim mieście Koprivnica w okresie wielkanocnym organizowana jest wystawa 2-metrowych pisanek, zdobionych przez lokalnych malarzy sztuki naiwnej. Od 2008 r. „Pisanki od serca” mają status Chorwackich Dóbr Kultury Niematerialnej. Najsłynniejszymi mistrzami malowania jajek są Molve i Podravskih Sesvete.
Od początku projektu powstało ponad 100 niepowtarzalnych pisanek. Część z nich została przekazana innym miastom na świecie jako symbol przyjaźni, miłości i radości związanej z Wielkanocą. Jaja wielkanocne z Koprivnicy przekazano m.in. do Nowego Jorku, Mediolanu, Paryża czy Brukseli. W 2010 roku Chorwacja podarowała wielkanocne jajo papieżowi Benedyktowi XVI. W tym roku Chorwacja przekazała pisanki dla Krakowa i Warszawy.
Przy okazji wystawy Pisanek, na Rynku odbył się Dzień Chorwacji, podczas którego można było się zapoznać się z przysmakami kuchni chorwackiej i ich tradycyjnymi wyrobami, oraz ofertą turystyczną na najbliższy sezon wakacyjny. Jedną z firm prezentujących swoje produkty jest Podravka, która od dawna jest obecna i doceniana na polskim rynku. Firma pochodzi z Koprivnicy, dlatego projekt „Pisanki od serca” jest im bardzo bliski.
Na jednej z dwumetrowych pisanek, które przyjechały do Polski, malarze umieścili logo Podravka i Vegeta. O tym, dlaczego właśnie Podravka została wyróżniona przez malarzy z Koprivnicy, zapytaliśmy prezesa firmy Podravka Polska – Hrvoje Puhalo.
Dlaczego właśnie Pana firma chce wspierać projekt „Pisanica od srca”?
Nasza firma pochodzi z Chorwacji, z Koprivnicy, czyli serca regionu, z którym jest związany projekt „Pisanica od srca”. Jesteśmy firmą międzynarodową, obecną w ponad 60 krajach. Staramy się jednak podkreślać nasze chorwackie pochodzenie, dlatego pokazujemy Polakom, że mamy coś wyjątkowego z naszego małego miasteczka, które liczy około 30 tys. mieszkańców.
Co wyróżnia akurat te pisanki?
To specjalne pisanki zrobione przez artystów sztuki naiwnej. Każdą z pisanek pomalowało czterech chorwackich artystów, każdy z nich miał do pomalowania ¼ jaja. Są to dzieła sztuki, unikalne, każde z nich jest wyjątkowe. Ten rodzaj sztuki jest bardzo popularny w Chorwacji i doceniany na całym świecie.
Chorwackie pisanki możemy podziwiać na Rynku w Krakowie do 22 kwietnia. Co z nimi stanie się potem?
Wrócą do Koprivnicy. Jedna z nich zostanie w Krakowie jako świąteczny prezent. Dwie pisanki zostały także wysłane do Warszawy, w tym jedna z logo Podravka i Vegeta – można je zobaczyć w okresie wielkanocnym w okolicy Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, drugą w Muzeum Narodowym.
Dlaczego loga pojawiły się na jednym z jajek?
Tak jak wspomniałem wcześniej, Podravka pochodzi z Koprivnicy, skąd niezmiennie czerpiemy wiele inspiracji. Chcemy, jak ci artyści, kierować się kreatywnością i pasją. Mamy wspólne wartości.