Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów, Olkusz. Trwa wielki remont. Szkoły szykują się do przyjęcia podwójnego rocznika uczniów

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini
Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini Powiat chrzanowski
Wakacje to czas, w którym w placówkach oświatowych dzieje się bardzo dużo, jednak nie za sprawą uczniów, a ekip budowlanych. W tym roku w szkołach średnich pracy jest wyjątkowo wiele, bo trzeba przygotować je na przyjęcie do pierwszych klas podwójnego rocznika.

Reforma systemu oświaty i idąca za nią likwidacja gimnazjów sprawiała, że przed początkiem nowego roku szkolnego dyrektorzy szkół średnich oraz samorządowcy mają spory ból głowy. Muszą zmierzyć się z wyzwaniem, jakim bez wątpienia jest organizacja miejsc w placówkach oświatowych dla tak dużej liczby uczniów.

- Priorytetem było zapewnienie miejsc w naszych szkołach dla wszystkich uczniów, tak by nie było konieczności nauki na dwie zmiany - mówi Paweł Szczypta, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.

Obecnie trwa nabór uzupełniający, dopiero po jego zakończeniu dowiemy się ilu ostatecznie uczniów wybrało naukę w szkołach z naszego regionu. Wiadomo już jednak, że z uwagi na podwójny rocznik będzie to rekordowa liczba.

Ogromną popularnością cieszy się szczególnie Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini.

Planowano tam uruchomienie czterech pierwszych klasy, a tymczasem powstanie ich aż dziewięć. Każda z nich liczyć będzie ponad 30 uczniów. Aby pomieścić w szkole wszystkich chętnych konieczne było przygotowanie trzech nowych pomieszczeń dydaktycznych. Tak więc bibliotekę przeniesiono do starej sali gimnastycznej, zagospodarowano także część jadalną sklepiku uczniowskiego i zaplecze chemiczne.

- Dzięki tym działaniom szkoła nie będzie musiała działać w systemie dwuzmianowym. Będziemy mieli jednak nieco wydłużony czas pracy - mówi Renata Bębenek, dyrektor ZSECh w Trzebini.

Robotnicy dużo pracy mieli także w I Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie, gdzie trzeba było wymienić całą instalację elektryczną, zainstalować energooszczędne oświetlenie oraz monitoring, a także wyremontowali salę informatyczną.

Starostwo Powiatowe w Chrzanowie w sumie przeznaczyło w tym roku pół miliona złotych na remonty prowadzonych przez siebie placówek i doposażenie ich w niezbędny sprzęt. Niestety, nie mogło ono liczyć na zastrzyk dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa, mimo że część wykonywanych prac związana jest z wprowadzoną reformą edukacyjną.

Podobnie sytuacja wygląda w powiecie olkuskim. Na ten moment na remonty w szkołach przeznaczono blisko 350 tys. złotych. Jednak z uwagi na fakt, że wakacje jeszcze trwają, a wiele prac jest w trakcie realizacji, kwota ta ulegnie zmianie do końca sierpnia.

Bardzo dużą popularnością wśród uczniów wybierających technikum cieszy się klasa programistyczna, która jest tegoroczną nowością w Zespole Szkół nr 3 w Olkuszu.

- Jak na razie będzie to jedyna taka klasa w powiecie. Technik programista jest aktualnie jednym z najbardziej rozchwytywanych zawodów, dlatego postanowiliśmy o utworzeniu takiego oddziału. Właśnie dobiega końca remont nowoczesnej sali programistycznej, w której już od września uczniowie będą mogli zdobywać wiedzę - wyjaśnia Wojciech Panek, dyrektor ZS nr 3 w Olkuszu.

Jeśli chodzi o licea, to wśród tych najbardziej rozchwytanych znalazło się IV LO w Olkuszu. - Zainteresowanie naszą szkołą związane z rekrutacją na rok szkolny 2019/20 jest rzeczywiście bardzo duże - przyznaje Janina Tomsia, wicedyrektor IV LO.

Dlatego też gmina Olkusz przekazała w użyczenie dla liceum jeden pawilon po byłym Gimnazjum nr 3 oraz piętro po wspólnie dotychczas użytkowanym przez szkoły pawilonie. Dzięki temu powstały nowe klasy. W starostwie uspokajają, że w olkuskim powiecie dla żadnego z uczniów nie zabraknie miejsca, nie będzie również konieczności wprowadzenia nauki na dwie zmiany. Do 22 sierpnia wciąż trwa rekrutacja uzupełniająca.

Szkoły średnie z naszego regionu muszą także być przygotowane na kolejny napływ uczniów, tym razem zimą. - Część uczniów, która wybrała naukę poza naszym powiatem, z czasem dochodzi do wniosku, że dojazdy są zbyt uciążliwe i decyduje się na zmianę szkoły - tłumaczy Paweł Szczypta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska