Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chuligani zniszczyli żydowski cmentarz w Andrychowie

Grzegorz Spisak
Wandale nie uszanowali spokoju zmarłych
Wandale nie uszanowali spokoju zmarłych Grzegorz Spisak
Wandale zdewastowali zabytkowy cmentarz żydowski przy ulicy Żwirki i Wigury w Andrychowie. Policja zabezpieczyła już ślady i prosi mieszkańców o pomoc w odnalezieniu sprawców.

Czytaj także: Żydowskie nagrobki w rowie melioracyjnym

W środę nasi reporterzy wybrali się na miejsce. Tuż przy chodniku leżą przewrócone macewy. Widać też otwarte groby. Wandale zniszczyli również prowizoryczne ogrodzenie cmentarza. Mieszkańcy okolicy są zbulwersowani takim atakiem na nekropolię.

- To było zwykle spokojne i bezpieczne miejsce. Mieszkam tutaj 15 lat i nie widziałam czegoś takiego. Makabra - mówi Jolanta Nowak z Andrychowa, wskazując na otwarty grób. Sprawcom aktu wandalizmu grozi za uszkodzenie mienia 5 lat pozbawienia wolności, a za profanację grobu nawet 8 lat.
- Trudno nam jest teraz ocenić wysokość strat - mówi Dorota Wiewióra z Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej.

- Wiemy tylko, że zdewastowanych jest 9 macew. To drugi taki przypadek wandalizmu w Andrychowie - przyznaje pani Dorota, której podlegają żydowskie cmentarze na terenie całego powiatu wadowickiego.
Naprawa zniszczeń rozpocznie się dopiero w przyszłym tygodniu. Gminie wyznaniowej pomoże wadowicki Zakład Karny. W ramach programu "Tikkun - Naprawa", który jest realizowany przez polskich i izraelskich więźniów, pięciu osadzonych w Wadowicach będzie porządkować cmentarz w Andrychowie. Oprócz tego więźniowie uporządkują cmentarze w Wadowicach i Zatorze.

Głównym celem programu jest ochrona elementów dziedzictwa żydowskiego w Polsce, a przy okazji resocjalizacja osadzonych. Wsparcie zaoferowała też Okręgowa Służba Więzienna z Krakowa.

***
Cmentarz został założony w pierwszej połowie XIX wieku po przeciwnej niż centrum miasta stronie rzeki Wieprzówki.

Podczas II wojny światowej uniknął on zdewastowania i przetrwał w stanie prawie nienaruszonym. Na powierzchni 0,6 ha zachowało się ok. 200 nagrobków pochodzących z XIX i XX w. Nagrobki zostały wykonane z granitu, marmurów, piaskowca i kamienia wapiennego. Na płaskich kamiennych tablicach nagrobnych zachowały się typowe zdobienia oraz inskrypcje w języku hebrajskim, jidysz i niemieckim.

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? Rozdajemy bilety

Wygraj relaks w SPA lub weekend pod Tatrami. Wymyśl nazwę pociągu i zgarnij nagrody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska