Na mapie skawinianie sprawdzali czy ich domy mogą zostać podłączone do miejskiej sieci ciepłownicze. - Już dawno chcieliśmy zlikwidować piec węglowy i okazało się, że zwłoka była dla nas korzystna. Na Targach dowiedzieliśmy się, że nasz dom może zostać przyłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. To najwygodniejszy sposób ogrzewania domu i wody – mówi Henryk Gałucha.
W ramach programu „Ciepło dla Krakowa”, wdrażanego przez elektrociepłownie: CEZ Skawina, PGE Energia Ciepła i Miejskiej Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie, została opracowana mapa zasięgu sieci w mieście. Na razie nie obejmuje mało zurbanizowanych terenów w Skawinie i wioskach, ale dla nich na Targach było sporo ofert. – Najczęściej dopytywano nas o cenę peletu. Wiele osób nie wiedziało, że to tanie paliwo i polski produkt, powstający jako odpad z wiórów drewnianych w stolarniach, spełniający ekowymogi - mówi Piotr Włoch z Ekopelet w Kętach. – Ludzie pytali też koszty termomodernizacji, ale kładli nacisk na dobrą jakość materiałów, by ocieplenie służyło dłużej – mówi Jan Kiepura z firmy FAST w Wieliczce.
Jerzy Kosek z oddziału w Brzeźnicy dodaje, że wiele pytań dotyczyło rządowej dotacji do termomdernizacji domów.
Przypomnijmy, gmina Skawina, gdzie zinwentaryzowano prawie 6 tysięcy “kopciuchów”, znalazła się w rządowym, pilotażowym programie walki o czyste powietrze „SMOG STOP”. Do 2021 r. zostanie przeprowadzona kompleksowa termomodernizacja około tysiąca domów, których właścicielami są osoby ubogie. Nie poniosą one kosztów termomodernizacji. W 70 procentach sfinansuje je budżet państwa, resztę samorządy Małopolski i gmina. Teraz władze czekają na kryteria określone przez rząd, a jutro na sesji Rady Miejskiej, będzie omawiany projekt regulaminu kwalifikowania domów do tego przedsięwzięcia.
Właściciele domów mogą też korzystać z innych ofert. Np. z programu JAWOR Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, mogą uzyskać nisko oprocentowaną pożyczkę. Mogą też starać się o dotację z programu gminy Skawina. W br.na wymianę ponad 260 pieców, przeznaczono 1,5 mln zł. - Akcja już się rozpoczęła. Wnioski o dofinansowanie są wciąż przyjmowane, ale osoby je składające muszą się liczyć z wydłużonym czasem oczekiwania – informuje Dawid Kapusta z Wydziału Rozwoju i Strategii Urzędu Miasta i Gminy.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?
Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news