https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciepła woda nie tylko z pieca, ale też z elektrowni

Ewa Tyrpa
W Skawinie, mieście z fatalną jakością powietrza zwłaszcza w okresie grzewczym, na kolejnych Targach Ciepła mieszkańcy mieli okazję poznać warunki wymiany pieców m.in. z dotacją gminy.

Na mapie skawinianie sprawdzali czy ich domy mogą zostać podłączone do miejskiej sieci ciepłownicze. - Już dawno chcieliśmy zlikwidować piec węglowy i okazało się, że zwłoka była dla nas korzystna. Na Targach dowiedzieliśmy się, że nasz dom może zostać przyłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. To najwygodniejszy sposób ogrzewania domu i wody – mówi Henryk Gałucha.

W ramach programu „Ciepło dla Krakowa”, wdrażanego przez elektrociepłownie: CEZ Skawina, PGE Energia Ciepła i Miejskiej Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie, została opracowana mapa zasięgu sieci w mieście. Na razie nie obejmuje mało zurbanizowanych terenów w Skawinie i wioskach, ale dla nich na Targach było sporo ofert. – Najczęściej dopytywano nas o cenę peletu. Wiele osób nie wiedziało, że to tanie paliwo i polski produkt, powstający jako odpad z wiórów drewnianych w stolarniach, spełniający ekowymogi - mówi Piotr Włoch z Ekopelet w Kętach. – Ludzie pytali też koszty termomodernizacji, ale kładli nacisk na dobrą jakość materiałów, by ocieplenie służyło dłużej – mówi Jan Kiepura z firmy FAST w Wieliczce.

Jerzy Kosek z oddziału w Brzeźnicy dodaje, że wiele pytań dotyczyło rządowej dotacji do termomdernizacji domów.

Przypomnijmy, gmina Skawina, gdzie zinwentaryzowano prawie 6 tysięcy “kopciuchów”, znalazła się w rządowym, pilotażowym programie walki o czyste powietrze „SMOG STOP”. Do 2021 r. zostanie przeprowadzona kompleksowa termomodernizacja około tysiąca domów, których właścicielami są osoby ubogie. Nie poniosą one kosztów termomodernizacji. W 70 procentach sfinansuje je budżet państwa, resztę samorządy Małopolski i gmina. Teraz władze czekają na kryteria określone przez rząd, a jutro na sesji Rady Miejskiej, będzie omawiany projekt regulaminu kwalifikowania domów do tego przedsięwzięcia.

Właściciele domów mogą też korzystać z innych ofert. Np. z programu JAWOR Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, mogą uzyskać nisko oprocentowaną pożyczkę. Mogą też starać się o dotację z programu gminy Skawina. W br.na wymianę ponad 260 pieców, przeznaczono 1,5 mln zł. - Akcja już się rozpoczęła. Wnioski o dofinansowanie są wciąż przyjmowane, ale osoby je składające muszą się liczyć z wydłużonym czasem oczekiwania – informuje Dawid Kapusta z Wydziału Rozwoju i Strategii Urzędu Miasta i Gminy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

:/
Nie trzeba rozpalać, przygotowywać opał, miejsce się zyskuje, czysto, popiołu nie ma, koszty podobne, nie ma zagrożenia pożaru, zatrucia czadem, instalacji kominowej nie trzeba sprawdzać... aż dziw, że ludzie nie chcą przyłączenia.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska