Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co daje szansę na dynamiczny rozwój terenów wiejskich?

www.malopolskie.pl
Co daje szansę na dynamiczny rozwój terenów wiejskich?
Co daje szansę na dynamiczny rozwój terenów wiejskich? UMWM
Przedsiębiorczość, agroturystyka czy partnerstwo publiczno-prywatne - co daje największą szansę na rozwój terenów wiejskich? Nad tym jak zapewnić mieszkańcom wsi i małych miasteczek warunki życia i pracy na poziomie porównywalnym z tymi z miejskich aglomeracji zastanawiali się uczestnicy kolejnego panelu zorganizowanego w ramach II Europejskiego Kongresu Samorządów. Jednym z jego uczestników był wicemarszałek Stanisław Sorys. Dyskusji przysłuchiwał się również radny województwa Jacek Soska.

- W Małopolsce od ponad 20 lat łączymy rolnictwo z alternatywnymi źródłami dochodu takimi jak agroturystyka. Rolą samorządu województwa jest wspierać przedsiębiorczych rolników, np. przy standaryzacji własnych obiektów czy dystrybucji wytworzonych przez nich produktów – podkreślał w czasie rozmowy wicemarszałek Stanisław Sorys. Wicemarszałek wymienił niektóre z działań samorządu wspomagających rozwój obszarów wiejskich i ich mieszkańców, m.in. budowę sieci dystrybucji produktów regionalnych i tradycyjnych, rozbudowę infrastruktury i bazy wypoczynkowej na terenach wiejskich oraz w mniejszych miejscowościach czy wsparcie udzielane w ramach konkursu „Mecenat Małopolski”, który wspiera i pokazuje różnorodność kulturową naszego regionu. - Niezwykle ważne jest łączenie agroturystyki z kulturą i tradycją – podkreślił wicemarszałek.

Oprócz wicemarszałka uczestnikami dyskusji byli: dyrektor ds. Międzynarodowych i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Szwajcarski Związek Rolników Beat Röösli, Dyrektor Klastra, Arktyczne Inteligentne Społeczności Wiejskie Johannes Vallivaara z Finlandii oraz radca prawny Robert Jędrzejczyk, który moderował panel.

Johannes Vallivaara opowiedział o rozwoju obszarów wiejskich na przykładzie Laponii. Podkreślił, że taki rozwój nie może mieć miejsca bez zaufania i współpracy lokalnych społeczności, która w Laponii skupia się w Agrocentrach. – Mieszkańcy muszą brać odpowiedzialność za swój własny rozwój ale muszą to robić z własnej woli i inicjatywy – podkreślił gość z Finlandii.

Z kolei Beat Röösli ze Szwajcarii skupił się na rozwoju samej agroturystyki.  - W agroturystyce chodzi o pewnego rodzaju kulturę, nie tylko samą turystykę. Ludzie często mają mylne pojęcie na temat codziennego życia na wsi. Agroturystyka to również ważne źródło dochodu dla rolników, którym często ciężko utrzymać się z małej, lokalnej produkcji. Stwarza im możliwość utrzymania pracy na obszarach wiejskich – podsumował Röösli.

Źródło: UMWM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska