Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z busami w Krakowie? Nowe ustalenia

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Joanna Urbaniec / Polskapress
W czwartek w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu odbyło się drugie spotkanie z przedstawicielami przewoźników prywatnych. Zostało zorganizowane z inicjatywy Miasta, aby przedstawić jakie ustalenia poczyniono od poprzedniego spotkania, na którym przewoźnicy zgłosili swoje uwagi do planowanych zmian. W czwartkowej dyskusji uczestniczyli także przedstawiciele Małopolskiego Dworca Autobusowego w Krakowie oraz Urzędu Marszałkowskiego.

Utrzymana została zmiana w organizacji ruchu mówiąca o tym, że busy będą mogły jeździć z ul. Warszawskiej przez ul. Ogrodową do ul. Pawiej i zatrzymywać się na dotychczasowych przystankach tylko do końca czerwca. W zamian za to zostały zaproponowane trzy alternatywne lokalizacje, spośród których każdy przewoźnik może wybrać opcję najbardziej korzystną dla siebie i swoich pasażerów.

Pętla dla busów mogłaby teraz znajdować się w trzech miejscach: na Małopolskim Dworcu Autobusowym, pod wiaduktem przy Dworcu Autobusowym oraz na Nowym Kleparzu, przy którym docelowo mógłby powstać mini dworzec. Obecni na spotkaniu przedstawiciele MDA potwierdzili, że dworzec autobusowy jest w stanie pomieścić wszystkich przewoźników busów, a do tej pory uzgodnił już przejęcie 300 kursów. Przekazana została także informacja na temat stawek i warunków wynikających z korzystania przewoźników z nowej lokalizacji.

Na spotkaniu przekazano także informację, że po przeprowadzonych przez ZIKiT rozmowach z koncesjonariuszem parkingu pod estakadą w rejonie MDA, uzyskano deklarację gotowości do przyjęcia tam części busów.

W oparciu o kompromis wypracowany na pierwszym spotkaniu w ZIKiT, pojazdy typu BUS będą mogły dalej zatrzymywać się na Alejach Trzech Wieszczów i na tej trasie ZIKiT nie będzie ograniczał dostępu do przystanków do końca roku. Sytuacja na Alejach będzie jednak stale monitorowana, szczególnie pod kątem interesów pasażerów komunikacji miejskiej, od których docierały skargi w sprawie opóźnień spowodowanych przez zatrzymywanie się busów.

Zmiany w funkcjonowaniu busów w centrum Krakowa konieczne są, aby przyspieszyć komunikację zbiorową oraz ograniczyć ruch w ścisłym centrum, emisję spalin i hałasu.

Jak mocno zabudował się Kraków? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska