Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział na antenie TVN24, że w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zbiorą się połączone komisje kultury, ustawodawcza i praw człowieka. - Będzie duże spotkanie - nie nazywamy tego formalnie wysłuchaniem publicznym - w największej sali senackiej – mówił.
Dopytywany, czy ustawa będzie zawetowana, czy raczej będą zgorszone do niej poprawki, odparł, że wielu senatorów - w tym on - uważa, iż nowelizacja powinna być „zawetowana totalnie”. - Ta ustawa nie powinna powstać, nie powinna wejść do Sejmu i sądzę, że Senat w tej materii zajmie radykalne stanowisko – mówił.
Odniósł się również do możliwości zawetowana ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę. - Mam na imię Tomasz. Jak zobaczę, to uwierzę. Natomiast my musimy w Senacie zrobić wszystko tak, jak robimy zawsze. Porządnie, przy otwartej kurtynie, przy pogłębionej dyskusji, przy pełnej debacie i wtedy podejmiemy decyzję – stwierdził.
Kukiz za odrzuceniem senackiego weta
Jednak, nawet jeśli Senat zawetuje ustawę medialną, batalia o jej ostateczny kształt się nie skończy.
Paweł Kukiz zapowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że będzie głosował za odrzuceniem senackiego weta ws. nowej ordynacji. - Ja będę głosował zgodnie ze swoimi postulatami z 2015 r. Jednym z tych postulatów była dekoncentracja mediów na intencję przyszłej ich repolonizacji. Dla mnie niedopuszczalne jest, by ponad 49 proc. udziałów mogła posiadać jakaś amerykańska korporacja. Jedną z kluczowych przeszkód przy mojej pomocy dla PiS przy głosowaniu tej ustawy był dla mnie brak zapisów, które uniemożliwią spółkom Skarbu Państwa wykup akcji mediów prywatnych – tłumaczył dziennikowi polityk, dodając, ze dzięki poprawce Kukiz’15 zapisy ustawy zostały zmodyfikowane.
Gowin: Będę apelował do prezydenta o weto
Z kolei lider Porozumienia Jarosław Gowin podkreślił na briefingu prasowym w Sejmie, że wierzy, iż „na sali sejmowej znajdzie się dostatecznie liczna grupa odważnych, patriotycznie nastawionych posłów, którzy podtrzymają weto senackie, bo dzisiaj wszystko wskazuje na to, że Senat odrzuci tę ustawę w całości”. - Jeżeli nie, będę apelował do prezydenta Dudy o zawetowanie ustawy – zapowiedział.
To może być jednak trudne, bo warto przypomnieć, że kilka dni temu prezydent, przyjmując dymisję Gowina, odmówił spotkania z nim na osobności. Powodem było rozstanie Porozumienia ze Zjednoczona Prawicą i brak poparcia partii Gowina dla części rozwiązań zawartych w Polskim Ładzie.
Ustawa medialna w Sejmie
11 sierpnia Sejm przegłosował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa PiS. Nim doszło do głosowania, poseł Marek Suki poinformował, że komisja kultury i środków przekazu pozytywnie zaopiniowała ustawę, wraz z częścią zgłoszonych poprawek (PiS i Kukiz’15). Zapowiedział także zgłoszenie kolejnej poprawki. – Zgłosimy tę poprawkę w Senacie. Chodzi o to, żeby nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie musieli spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza EOG. Żebyście nie mówili, że chcemy likwidować TVN24 – zwrócił się do posłów opozycji.
Najdziwniejsze polskie partie polityczne. O istnieniu niektó...
Sejm najpierw zagłosował nad odrzuceniem ustawy w całości, jednak wniosek przepadł W dalszej kolejności głosowane były poszczególne poprawki. W końcu posłowie zagłosowali nad przyjęciem ustawy medialnej w całości.
Za przyjęciem ustawy medialnej głosowało 228 posłów, przeciw było 216, a 10 wstrzymało się od głosu.
