
Jagody
Kiedy sezon?
koniec czerwca - wrzesień
Dlaczego warto je jeść?
Jagody od wieków były traktowane jako lekarstwo na wiele chorób. Leczono nimi tyfus, polio i gronkowca. Dziś są zalecane jako dieta wspomagająca leczenie glist i owsików u dzieci. Dodatkowo mają działanie uspokajające i przeciwbólowe, a także regulują poziom cholesterolu. Stabilizują także poziom cukru, dzięki czemu są nazywane roślinną insuliną.

Kalarepa
Kiedy sezon?
maj - sierpień
Dlaczego warto ją jeść?
Choć dostępna przez cały rok, to w sezonie wiosenno-letnim jest najbardziej świeża i zdrowa. Bogata w witaminy i błonnik, jest przy okazji niskokaloryczna. Ma w sobie dużo witaminy C i wykazuje działanie antynowotworowe. Dodatkowo wspiera pracę układu nerwowego i wpływa korzystnie na przemianę materii.

Szpinak
Kiedy sezon?
maj - wrzesień
Dlaczego warto go jeść?
Młody szpinak to zupełnie co innego, niż ten sklepowy, dostępny cały rok. Jego liście wykazują działanie antynowotworowe oraz chronią przed miażdżycą. Właściwości lecznicze szpinaku wynikają z wysokiej zawartości beta-karotenu, witaminy C oraz luteiny, czyli przeciwutleniaczy. Szpinak to skarbnica żelaza, a więc polecany jest wegetarianom i anemikom.