
Nie bój się mówić tego, co myślisz
Niektóre dzieci mają obawy, by śmiało mówić o tym, co myślą. Są uzależnieni od opinii środowiska czy tego, co pomyśli sobie nauczyciel. Warto powiedzieć im, że nie ma złych pytań, spostrzeżeń czy komentarzy. Nauka może okazać się skuteczniejsza, jeśli tylko spróbują się otworzyć.

Walka o czerwony pasek to nie jest twój obowiązek
Kiedy tylko w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek, często zaczyna się straszenie uczniów: "W tym roku macie egzamin ósmoklasisty, będziecie musieli uczyć się dużo więcej", "W tym roku dochodzą nowe przedmioty i będzie trudniej", "Teraz dopiero się zacznie".
Słysząc takie słowa, bardzo łatwo zapomnieć, że nauka to proces, który powinien odbywać się z inicjatywy dziecka ("Uczę się, bo mam ochotę się czegoś dowiedzieć"). Nie dawajmy dziecku zewnętrznej motywacji, jaką jest czerwony pasek i nie stwarzajmy przesadnej presji w tym zakresie. Wręcz przeciwnie, gdy dziecko zapętla się w szkolnym wyścigu szczurów, przypomnijmy mu raz jeszcze, czemu służy nauka i co jest w niej najważniejsze.

Ucz się dla dobrej zabawy, a nie dobrych ocen
Szkoła potrafi niekiedy skutecznie zabić pasję i motywację dziecka, poprzez nastawienie jedynie na efekt: ładnie narysowany obrazek, poprawnie rozwiązane zadanie czy dobrą ocenę.
Warto więc często powtarzać dziecku, że nie oceny są najważniejsze, ale jego zainteresowania i sam proces, w trakcie którego wiele jesteśmy się w stanie nauczyć. I choć „nauka powinna być dobrą zabawą” brzmi jak wyświechtany frazes, to jest w nim bardzo ważne przesłanie.

Co powiedzieć dziecku przed rozpoczęciem roku?
Warto zapamiętać te 7 zdań przed nowym rokiem szkolnym.