* Czyim obowiązkiem jest wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady?
Jest to obowiązek właściciela/zarządcy nieruchomości, podobnie jak zapewnienie miejsca do przechowywania pojemników. Wypełnione pojemniki muszą być dostępne i wystawione przed dom lub kamienicę, inaczej nie zostaną odebrane. Odbiór z posesji jest możliwy jako usługa dodatkowo płatna, w deklaracji trzeba zaznaczyć transport pojemnika. Właściciel/zarządca może wynająć pojemniki na podstawie umowy z zarządcą systemu, co też jest dodatkowo płatne.
* Jakie numery telefonów działają w poszczególnych sektorach?
Sektor I - całodobowy tel. inf.
691 400 509
Sektor II - całodobowy tel. inf.
691 400 996
Sektor III - całodobowy tel. inf.
668 427 205, 12 653 88 55
Sektor IV - całodobowy tel. inf.
12 390 71 28
Sektor V - całodobowy tel. inf.
691 400 201
* Jak są odbierane elektrośmieci i odpady wielkogabarytowe?
Odpady wielkogabarytowe, sprzęt elektryczny lub elektroniczny są odbierane 1. z terenu posesji - zabudowa jednorodzinna, 2. z wyznaczonych miejsc (przy altanach śmietnikowych) - zabudowa wielorodzinna i mieszana. Terminy odbioru są ustalane z wyprzedzeniem. W razie potrzeby odpady można nieodpłatnie oddać w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów lub zamówić usługę odbioru odpadów wielkogabarytowych - wtedy jest to usługa płatna.
* Co z odpadami poremontowymi?
Można je dostarczyć do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych: Lamusownia przy ul. Nowohuckiej 1, Punkt Gromadzenia Odpadów Wielkogabarytowych przy ul. Krzemienieckiej 40 i tam oddać je nieodpłatnie. Można też zamówić u zarządcy systemu płatną usługę odbioru.
* Co z odpadami niebezpiecznymi?
Przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie, akumulatory, opony można nieodpłatnie oddać w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych: Lamusownia, ul. Nowohucka 1, PGOW, ul. Krzemieniecka 40.
Przygotowane we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania
Jak działa "Zapytaj eksperta"?
Jeśli masz pytania dotyczące wszelkich aspektów
- segregacji i wywozu śmieci;
- jakości i zaopatrzenia w wodę;
- unkcjonowania transportu miejskiego;
- ogrzewania mieszkań;
zadaj je TUTAJ.
Odpowiedzą na nie fachowcy ze spółek skupionych w Krakowskim Holdingu Komunalnym, czyli: Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Odpowiedzi opublikujemy na stronie http://www.gazetakrakowska.pl/zapytajeksperta wraz z Twoim pytaniem.
